Чому у шеффлери опадають листя і що робити

Шеффлера не вважають примхливою і вимогливою рослиною. При дотриманні нескладних умов її вирощування вона радує кольоровода пишною красою свого листя. Але нерідко у недосвідчених любителів екзотичних рослин виникають проблеми з доглядом за нею. Найчастіше ця рослина раптом починає скидати листя.


Якщо не вживати жодних заходів, шеффлера може загинути. І тут найголовніше - якомога швидше встановити причину листопада, щоб врятувати рослину і зберегти її красу. Розгляньмо причини, чому шеффлера скидає листя, і що робити.


Основні можливі причини

Існує безліч причин опадіння листя шеффлери. Тому, коли вона починає втрачати листя, встановити причину буває складно. Ось основні причини, чому у шеффлери опадають листя:

 • Неправильний режим поливу;
 • Занадто низька або висока температура;
 • Невідповідна для рослини вологість повітря.

Існують й інші причини:

 • Надлишок підживлення;
 • Неправильно вибране освітлення;
 • Наявність шкідників.

Дуже важливий для рослини і температурний режим. Так знижена температура в поєднанні з рясним поливом дуже швидко викликає застій води і розвиток гнилісних бактерій. А це відображається на стані квітки, який, загниваючи, починає втрачати листові платівки.

На опадіння листя рослини найчастіше впливає недостатня вологість. Сухе повітря призводить до висихання і опадіння листя. Підвищена вологість може бути причиною листопада тільки в поєднанні з рясним поливом. Такий режим вирощування сприяє гнитю тканин квітки.

Інші причини призводять до втрати листя вкрай рідко і тільки при грубому порушенні правил догляду. Якщо рослина підгодовувати занадто інтенсивно, встановити на прямому сонці, якщо на ній заведуться шкідники, то зберегти її листя, швидше за все, не вдасться.

Недотримання температурного режиму і вирішення проблеми

Шеффлера не любить занадто високу і занадто низьку температуру. Ідеальною для її вмісту є діапазон 20-22ºС. Знижувати температуру нижче 17ºС не рекомендується, оскільки рослина буде погано себе почувати. А при подальшому її зниженні шеффлера почне скидати листя. Також при низьких температурах є ймовірність загнивання коренів рослини, що також дуже швидко позначається не його зовнішньому вигляді.

Часто квітка опадає на протязі, особливо на холодному. Така різка зміна температури є незвичною для шеффлери, яка реагує на неї інтенсивним листопадом.


Літню спеку рослина переносить насилу. Температура вище 25ºС також для нього неприйнятна. Воно може перенести невелике підвищення температури тільки за умови рясного поливу і збільшення вологості повітря.

Як забезпечити рослині прийнятний температурний режим? У квартирних умовах це не складно. Влітку потрібно прибрати квітку в тінь, щоб вона не перегрівалася. У зимовий період шеффлера прекрасно почуває себе на освітленому підвіконні. Слід тільки прибрати її від опалювальних приладів і від віконних стулок, що відкриваються.

Проблеми з об'ємом поливу

Шеффлера дуже боїться перезволоження і застою води в ґрунті. Це може швидко призвести до розвитку кореневої гнилі. Поливають її не часто - приблизно раз на 1-2 тижні. Верхній шар землі між поливами повинен висихати на глибину 2-3 см. У спекотну погоду квітку поливають частіше. При зниженні температури полив шеффлери значно зменшують.

Порушення режиму поливу рослини є найбільш частою причиною втрати листя. Рясний полив квітки без висихання ґрунту швидко позначиться на стані листя шеффлери - вони потемніють і почнуть опадати. Це початок загнивання кореневої системи.

Боротьба з кореневою гниллю дуже складна. Якщо хвороба виявлена на початку, іноді допомагає просушка ґрунту. Але зазвичай без пересадки з ревізією кореневої системи не обійтися.

Рослину виймають з горщика, стару землю видаляють. Коріння оглядають. Якщо виявлені гнилі ділянки, то їх обрізають до живої тканини. Потім квітку пересаджують у новий ґрунт і не поливають кілька днів. Корисно також обробити кореневу систему фунгіцидними препаратами, щоб запобігти подальшому гниенню. І тільки після цього полив обережно відновлюють.

Недостатня вологість повітря

Зазвичай повітря в міській квартирі недостатньо вологе для вирощування шеффлери. Її листя часто підсихають і опадають, оголюючи стовбур. Щоб цього не відбувалося, бажано підвищувати вологість повітря поблизу рослини.


Є кілька способів підвищення вологості. Найбільш простий і широко поширений - обприскування. У спекотну погоду або протягом опалювального сезону, коли повітря в приміщенні особливо сухе, рекомендують обприскувати рослину 1-2 рази на день. У прохолодну погоду можна проводити цю процедуру 1-2 рази на тиждень.

Подібні статті:

Хороші результати дає зміст шеффлери в глибокому піддоні з зволоженим субстратом. Можна заповнити ємність керамзитом, великим піском або камінчиками. Субстрат не повинен бути мокрим, щоб не відбувалося додаткового зволоження ґрунту в горщику. Іноді застосовують і спеціальні зволожувачі повітря.

Всі ці методи дозволяють забезпечити рослині комфортні умови зростання. У зволоженій атмосфері щеффлера має дуже пишний і декоративний вигляд, її листя довго не опадає.

Інші можливі причини опадання листя

Іноді причинами можуть стати:

 • Неправильний режим підгодівлі;
 • Недолік або надлишок світла;
 • Шкідники кімнатних рослин.

Недостатнє підживлення рослини може призвести до уповільнення її розвитку. До втрати листя призводить тільки багаторічне знаходження рослини в одному і тому ж ґрунті без внесення добрив.


А ось надлишок добрив, а особливо азотних сполук, призводить до пошкодження кореневої системи. При цьому листя шеффлери жовтіє і опадає. Удобрювати шеффлеру слід дуже обережно і тільки у весняно-літній період.

Шеффлера любить яскраве розсіяне освітлення, але витримує і полутень. На стан її листя може вплинути тільки тривале перебування в тіні або на прямому сонці. Дефіцит світла призводить до побажання і опадання нижнього листя рослини. Якщо ж квітка стоїть на прямому сонці, на її листях утворюються світлі плями - опіки. З часом листя висихає і опадає.

При пошкодженні павутинним кліщиком, щитівками або тлею рослини можуть жовтіти і опадати. Але це відбувається, коли шкідники розмножилися на листях у дуже великій кількості. Щоб цього не допустити, потрібно регулярно оглядати втечі і листя.

Чому листя жовтіє, чорніє або вяне до опадіння

Ще до того, як листя шеффлери почнуть опадати, можна визначити помилки у догляді за рослиною. Не слід чекати листопада, при цьому квітка надовго втратить свою красу. Діагностику проводять за станом рослини. Листя до опадіння можуть:

Пожовкнення і опадіння нижнього листя шеффлери - природний процес. Якщо таких платівок небагато, не варто турбуватися. Але масове побажання говорить про пошкодження кореневої системи. Це може статися в результаті пересихання земляної коми, що вкрай небажано. Також побажання листя відбувається при опіку коріння добривами.


Зазвичай, якщо виявити і усунути помилку відходу на самому початку, рослина відновиться і наростить нове листя, але пожовклі платівки опадуть. Але якщо рослина втратила вже більшу частину своєї зеленої маси - її коріння не відновити.

Іноді спостерігається побажання якоїсь ділянки крони. Швидше за все, це відбувається через прямі сонячні промені, які потрапляють на листя. При цьому для квітки потрібно підібрати більш відповідне освітлення.

Листя шеффлери чорніють або темніють і опадають при грибковій інфекції. При систематичному перезволоженні ґрунту плоастинки темніють. Вони можуть стати коричневого або навіть чорного кольору. Потім вони опадають. У цьому випадку тільки пересадка в новий ґрунт врятує рослину від загибелі. Усі гнилі корені та пошкоджені листя необхідно видалити, а рослину, що залишилася, обробити протигрибковими препаратами.

В'ядання можна спостерігати при значному підвищенні температури. Потрібно терміново її знизити, оскільки інакше листя почнуть підсихати і відмирати. Також в'ядання спостерігається на відкритому сонці. Надалі таке листя покривається опіками і висихає. Тепер ви знаєте, що робити якщо шеффлера скидає листя.

Що робити, якщо шеффлера скидає листя?

Житель тропічних лісів, шеффлера - вічнозелений чагарник, декоративність якого полягає в строкатому забарвленні і незвичайній формі його листя. Рослина добре прижилася в домашніх умовах утримання і стала улюбленцем квітникарів.


Особливості

Шеффлера належить до сімейству Аралієвих, в дикій природі росте в Австралії, Африці, на території Південної Америки і в Азії. Листя шеффлери мають зелене або строкате забарвлення. До стовбура лист прикріплюється довгим черешком, де розташовані розсічені частини листової пластини. Зовні це виглядає як парасолька, що складається з часток, число яких варіюється від 4 до 12, але при цьому всі вони з'єднані в одній точці зростання. Зростаюча шеффлера тягнеться вгору своїми втечами, для стійкості її закріплюють на вертикальних опорах або підрізають, змушуючи гілитися.

Відхід у домашніх умовах

Тропічна шеффлера любить сонячне світло. Восени і взимку рослина добре себе почуває на південному боці будинку, а якщо сонця їй буде недостатньо, то знадобиться додаткове підсвічування фітолампою. У літні місяці квітку треба оберігати від попадання прямого сонячного світла і по можливості притеняти. Непоганим місцем для квітки може стати західний і східний бік будинку. Якщо у вашій квартирі немає умов для хорошого освітлення рослини, найкраще не заводити строкаті її види, а придбати звичайний зелений сорт.

Доглядати за шеффлерою нескладно - вона любить підвищену вологість, але якщо такої можливості немає, можна обмежитися частим обприскуванням її листя. У кімнатних умовах комфортною температурою для рослини вважається діапазон від 12 до 18 градусів Цельсія. Рослина погано реагує на сусідство з нагрівальними приладами і не любить наскрізь.

Поливати квітку треба відстійною м'якою водою і робити це в міру підсиху верхнього шару ґрунту. У зимову пору року частоту поливу знижують, але не можна допускати пересихання землі в горщику. Зайва волога, що застоялася біля коріння, згубна для рослини.

Підживлення вводять у весняно-літній період з частотою 2 рази на місяць.

Чому шеффлера скидає листя?

Загальними причинами, через які шеффлера скидає листя, можуть бути такі:

 • некомфортні для рослини температурні умови утримання;
 • низька вологість повітря;
 • неправильний режим освітлення;
 • недолік або надлишок мінеральних компонентів;
 • порушення режиму поливу;
 • ураження грибковим захворюванням;
 • ураження комахами-шкідниками;
 • неправильно обрана ємність для посадки;
 • тривалий період адаптації.

Всі перераховані фактори можуть впливати на здоров'я і декоративний вид рослини. Щоб робити правильний догляд за шеффлерою в домашніх умовах, давайте докладно розглянемо всі моменти, які можуть порушувати її стан.

Порушення температурного режиму

При занадто високій або низькій температурі, що відрізняється від комфортного для квітки діапазону, може початися гниття частини коріння. Внаслідок чого у рослини жовтіють і опадають листя. Якщо температура перевищує 22 градуси або опустилася нижче 12 градусів на тривалий час, негативна реакція квітки не змусить себе довго чекати. Шеффлера скидає листя ще й у тому випадку, якщо горщик стоїть на протязі.

Варіантом для порятунку шеффлери стане зміна її місця перебування у вас в будинку і створення для неї комфортних температурних умов. Перед тим як відправити квітку на інше місце, її потрібно вийняти з горщика і видалити всі підгнилі корені - зрізи робити треба до білої кореневої тканини.

Після цієї процедури коріння рослини обробляють будь-яким фунгіцидом, а потім висаджують квітку в свіжий грунт і новий горщик (або старий горщик треба промити і продезінфікувати).

Низька вологість повітря

У квартирі з центральним опаленням складно зберегти повітря вологим. Особливо важко це переносять тропічні рослини, батьківщиною яких є вологі ліси. Якщо не приділяти цьому моменту достатньої уваги, то у шеффлери обсипаються листя, сильно оголюючи при цьому ствол. Врятувати рослину можна обприскуваннями - взимку це потрібно робити щодня, не рідше двох разів. Крім того, квітку можна поставити на піддон з вологим керамзитом, що створить додаткову зволоженість повітря.

Порушення режиму освітлення

Шеффлера любить не тільки тепло, а й світло. При недостатньому надходженні ультрафіолетових променів рослина втрачає своє листя. Спочатку листя жовтіє, а потім починають опадати. Однак і в умовах попадання прямих променів сонця на листя квітки, йому некомфортно - на листових пластинах можуть з'явитися сонячні опіки і листочки також можуть почати жовтіти. Крім того, якщо рослині мало світла, то його строкате листя стануть звичайним зеленим забарвленням.

Для створення оптимальної освітленості треба робити так, щоб квітка була притенена від палючого сонця, а в осінньо-зимову пору року розташувати горщик з рослиною таким чином, щоб весь світловий день він міг бути на світлі. У ті дні, коли природна освітленість за тривалістю становить менше 12 годин, шеффлеру треба додатково досвічувати фітолампою.

Брак або надлишок добрив

При недостатньому надходженні в ґрунт мінеральних компонентів рослина перестає рости, її листя мельчає. Зазвичай у свіжому ґрунтовному субстраті молодий саджанець може обходитися без додаткових підживлень протягом першого року. Але якщо в міру зростання квітки він не отримує добрива протягом декількох років поспіль, то рано чи пізно ви побачите, що ваша шеффлера поступово скинула листя.

Ця причина легко усувається - квітку потрібно пересадити у свіжий грунтовий субстрат і починати підгодовувати мінеральними комплексними добривами у весняно-літній період двічі на місяць. При надлишку мінералів, зокрема, азотного компонента, рослина також може почати втрачати своє листя. Знаючи цю схильність квітки, вносьте добрива згідно інструкції і не підгодовуйте вашого зеленого друга взимку в період спокою.

Порушення режиму поливу

Якщо поливати шеффлеру нерегулярно, допускаючи при цьому пересушування земляної коми, то дуже скоро на листях ви виявите коричневі плями, листя квітки в'ячить, а рослина гине від спраги. Однак не потрібно і заливати квітку водою, оскільки є ризик застою вологи біля кореневої системи з її подальшим загниванням. При рясному ураженні коренів листя жовтіє, а втечі шеффлери чорніють.

Дотримання режиму поливу зможе запобігти цим неприємностям. Поливати треба при підсушуванні верхнього шару ґрунту. Якщо ж рослина вже постраждала від вашого неналежного догляду, обріжте пошкоджені втечі, видаліть підгниле коріння, обробте їх фунгіцидом і пересадіть квітку в новий поживний ґрунт. Обрізані втечі потрібно дбайливо виходжувати - поставити горщик у тепле і світле місце, створивши йому парникові умови.

Якщо все робити правильно, по весні квітка дасть молоду поросль.

Чому шеффлера скидає листя

Шеффлера відноситься до невибагливих у догляді тропічних рослин, які часто вирощуються як у будинках, так і в офісах. Незважаючи на свою здатність добре рости практично в будь-яких умовах мікроклімату, квітка може почати раптово скидати листя. Про можливі причини того, чому шеффлера скидає листя і як боротися з цією проблемою, - далі в статті.

Неправильний догляд або умови утримання

Найчастіше раптове опадання листя квітки пов'язане з неправильним відходом або невідповідними умовами мікроклімату в приміщенні. У цьому випадку потрібно ретельно проаналізувати всі зовнішні фактори, що впливають на шеффлеру, і знайти причину опадання зеленої маси. Тільки після цього можна робити конкретні дії для усунення даної проблеми.

Погане освітлення або влучення прямих сонячних променів

Для нормального зростання шеффлері потрібне яскраве розсіяне світло. При нестачі освітлення листя квітки починають в'янути і жовтіти, а потім опадати. Під прямими променями сонця біля квітки можуть з'явитися сонячні опіки. Якщо причиною опадання є неправильне освітлення, то вирішити проблему можна за допомогою таких дій:

 • по можливості поставити горщик з рослиною біля східних або західних вікон - в такому місці шеффлера отримає достатню кількість світла, але не буде піддаватися впливу прямих сонячних променів;
 • у кімнатах з південними вікнами розмістити квітку на невеликій відстані від вікна, щоб до неї не діставали прямі промені сонця;
 • у затемнених приміщеннях, а також у період короткого світлового дня використовувати штучне освітлення.

Недотримання режиму поливу

Цей факт є найпоширенішою причиною того, що у шеффлери обсипаються листя.

В результаті неправильного поливу можуть виникати такі явища, як:

 • загнивання коріння квітки при значному надлишку вологи в ґрунті, особливо в холодній кімнаті;
 • пересихання земляної коми і відмирання кореневої системи при нестачі води.

На початковому етапі усунути дану проблему легко. Для цього достатньо відрегулювати режим поливу і обрізати те листя квітки, яке повністю засохло.

Але якщо постраждала і коренева система шеффлери, то потрібно робити більш серйозні дії:

 1. Витягти рослину зі старого горщика і уважно оглянути всі його коріння.
 2. Загнилі, пошкоджені і відмерлі корінці зрізати.
 3. Помістити коріння шеффлери в розчин фунгіциду або «Епіна» на пару годин.
 4. Пересадити квітку на свіжий ґрунт.
 5. Обробити наземну частину шеффлери «Епіном» і накрити її пакетом на 2-3 дні.
 6. Відрегулювати режим поливу рослини, вносячи воду тільки після підсиху верхнього шару ґрунту.

Різкі перепади температури

Шеффлера погано переносить спеку і холод у кімнаті. Якщо опаданню листя квітки передувало його тривале перебування в спекотному або холодному приміщенні, то причина проблеми криється в неправильному температурному режимі. Шеффлера негативно реагує і на різкі температурні перепади.

Дії з порятунку рослини потрібно починати відразу ж після того, як були помічені перші ознаки скидання зеленої маси. Якщо залишити цю проблему без уваги, то слідом за листям почне висихати і ствол квітки. У цьому випадку врятувати шеффлеру вже не вдасться.

Щоб усунути проблему, потрібно виконати такі дії:

 1. Акуратно обрізати все сухе листя і гілки.
 2. Припалити місця зрізів подрібненим у порошок активованим кутом.
 3. Викопати шеффлеру зі старого горщика разом із земляним комом і пересадити в новий ґрунт.
 4. Поставити квітку у теплому приміщенні з температурою + 17. + 22 ° С. Уникати перепадів температури.

Протяги

Шеффлері необхідне свіже повітря, тому в кімнаті з рослиною потрібно здійснювати регулярні провітрювання. Але якщо при цьому квітка стоятиме на протязі - опадання листя не уникнути. Вже через добу після постійного знаходження шеффлери на перетині повітряних потоків у неї почнуть підсихати кінчики листя.

Щоб запобігти опаданню листя квітки, потрібно здійснити такі дії:

 1. Обрізати все пожовкле листя.
 2. Прибрати горщик з шеффлерою з протягання.
 3. У теплу пору року накривати квітку щільною тканиною під час провітрювання.
 4. Переносити рослину в іншу кімнату на час провітрювання, якщо температура повітря на вулиці набагато нижча, ніж у приміщенні.

Сухе повітря в приміщенні

Іноді причиною опадання листя рослини є занадто сухе повітря в приміщенні. Якщо шеффлера вирощується в задушливій кімнаті з низьким рівнем вологості і на її листях збирається пил, то вони можуть почати жовтіти і опадати.

Щоб допомогти рослині і зупинити опадання її листя, потрібно підтримувати в кімнаті рівень вологості вище середнього.

Досягти цього можна за допомогою таких дій:

 1. Щодня обприскувати листя квітки водою і періодично протирати їх від пилу за допомогою вологої губки.
 2. Поставити горщик з рослиною біля акваріума або на піддон з вологим керамзитом.
 3. Використовувати автоматичні зволожувачі повітря.

Надлишок мінеральних добрив

Для нормального зростання шеффлера потребує регулярних підживлень, але надлишок мінеральних добрив може призвести до опіків коріння квітки. У результаті цього листя рослини жовтіють і опадають, а якщо вчасно не вжити заходів, то опіки коріння можуть спричинити за собою загибель шеффлери.

Щоб врятувати квітку, потрібно:

 1. Витягти рослину з горщика і видалити пошкоджені частини коріння.
 2. Місця зрізів обробити подрібненим активованим кутом.
 3. Пересадити рослину на новий ґрунт.
 4. Вносити добрива не частіше 2 разів на місяць і тільки у весняно-літній період.

Щільний ґрунт

Якщо в кімнаті створено ідеальний мікроклімат, але шеффлера все одно скидає листя, то причина може полягати в занадто важкому ґрунті.

Щоб зупинити опадання листя квітки, викликане занадто щільним ґрунтом у горщику, рослину потрібно пересадити в більш пухкий і легкий субстрат.

Для шеффлери підходить:

 • готовий магазинний грунт для декоративних квітів і пальм;
 • суміш перегну, торфу, крупнозернистого піску, дернової та листової землі (всі інгредієнти потрібно брати в рівних кількостях).

Поява шкідників

Крім неправильного догляду причиною опадання листя шеффлери можуть стати шкідники. Їх появу можна легко помітити за певними ознаками. Розгляньмо детальніше причини, які викликають появу комах, і методи боротьби з ними.

Тріпси

Типовими представниками шкідників шеффлери є трипси. Ці комахи мають подовжене тулуб і дуже маленькі розміри (близько 1 мм), тому відразу помітити їх на шеффлері важко. Трипси харчуються соком листя і стебля, про їх появу свідчать дрібні бурі штрихи або плями на поверхні рослини. Поступово плями збільшуються в розмірах, аркуш починає сохнути і відпадає. Трипси з'являються на рослинах, якщо в кімнаті занадто спекотно (+ 28... + 30 ° С), а повітря дуже сухе. Для профілактики потрібно регулярно обприскувати квітку водою і підтримувати в приміщенні вологість повітря на рівні 80%.

При появі перших ознак ураження рослини трипсами потрібно діяти швидко, щоб не допустити масового поширення шкідників:

 1. Ізолювати заражену шкідниками шеффлеру від інших кімнатних рослин.
 2. Промити листя квітки концентрованим водним розчином господарського мила.
 3. Обприскати шеффлеру розчином інсектицидів, приготовленим згідно інструкції на упаковці.
 4. Відрегулювати температурний режим (не більше + 25 ° С) і підвищити рівень вологості в кімнаті.

Щитівка

Цей шкідник вражає "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND