Очиток помилковий - особливості посадки і догляду

Досі не з'ясовано, чому автор групи в класифікації суккулентів Маршал фон Біберштейн так назвав очиток помилковий. У ботанічній англійській літературі рослина позначена як кавказький седум, що передбачає ареал його природного поширення. Очиток (седум) помилковий відноситься до суккулентів і входить в широке сімейство Толстянкові. Як і всі його представники, він не потребує частого поливу, регулярних підживлень не вимогливий до складу ґрунту. Компактні кущики чудово ростуть на кам'янистих схилах, тому ландшафтні дизайнери часто використовують їх для оформлення альпійських гірок і огорожі. А садівники висаджують очитки вздовж доріжок на своїх присадибних ділянках, створюють каркасні топіарії.


Помилкові очитки невибагливі і чудово ростуть навіть серед розщілин кам'яних плит


Морфологічні ознаки

Природний ареал зростання багаторічної трав'янистої рослини - Північний Кавказ, Грузія, Азербайджан, північні регіони Туреччини, Вірменія. Культивування помилкового очитка широко поширене, але він здатний заселяти нові території і без участі людини. Відламані невеликі черенки розносять дрібні гризуни і птахи. У дикоростучому вигляді седум був виявлений навіть у Східній Європі. Довжина рослини не перевищує 25 см, але найчастіше на клумбах присадибних ділянок зустрічаються 5-15 см екземпляри з довгим повзучим кореневищем, покритим тонкими волокнистими корінцями. Залежно від сортової приналежності вегетативні і фертильні стебли бувають:

При розгляді компактних кущів частіше виявляються довгі, тонкі, злегка опушені втечі, серед яких залишаються непоміченими 3-6 см стебельки з нудним листям.

Це цікаво: Жителі Англії, скандинавських і північних середземноморських країн культивують помилковий очиток для озеленення покатих дахів, характерних для даної місцевості. Це найбільш затребувана рослина для декорування будівель, так при вирощуванні не потребує штучного поливу.

У рослини зворотнояйцевидно-клиновидні листові платівки, вкриті ніжними ворсинками, що ущільнюються і огрубають по краях. Верхня частина тупувато-зубчаста або містечкова, нижня - цільнокрайна. Незвичайне листя очитка помилкового можна роздивитися на цьому фото:

Характерна відмінність помилкового очитка від інших видів седумів - наявність розтипирених парасолькоглядно-щиткоподібних плейохазіальних суцвітей, які не оточені верхнім листям. У рослини є й інші специфічні особливості:

 • наявність актиноморфных, обоеполых цветков с двойными околоцветниками;
 • вузько-ланцетні прямі м'ясисті чашелістики зеленого або червонувато-зеленого кольору;
 • вінчик формують п'ять рожевих або пурпурових пелюсток;
 • десять тичинок з тичиночними нитками червоного або рожевого відтінку;
 • гінеців, що складається з п'яти зрослися в підставі плодолістиків.

Після відцвітання помилковий седум утворює плід - продовгувато-яйцевидну одревесневу смугасту багатосім'яну листівку. У ній знаходиться і безліч дрібних продовгуватих насіння. Залежно від ареалу рослини очитки квітнуть з початку літа до середини осені. Але і за відсутності бутонів клумба не втрачає своєї декоративності завдяки незвичайним стеблям і товстим листям рослини.


Особливості посадки

Хибний седум розмножується насінням, черенками і діленням куща. Перший спосіб зазвичай не практикується садівниками через невисоку всхожість і крихкість саджанців. Насіння висівають селекціонери для подальшого схрещування сортів і отримання нових незвичайних гібридів. Очиток чудово розмножується черенками, які швидко чіпаються в зріст і формують на поверхні ґрунту строкатий килим.

Рекомендація: Найкраще займатися черенкуванням навесні з настанням стійкого тепла. Шматки втечі, зрізаних восени, доведеться всю зиму зберігати в скляній ємності з водою.

Для черенкування вибирають потужну велику втечу, яку ділять гострим садовим ножем на шматки по 8-10 см. Після видалення нижнього листя і просушки протягом 2-3 годин черенки поміщають безпосередньо на клумби або в розсадочні контейнери. Незважаючи на те, що седуми ростуть навіть на кам'янистих грунтах, найкраще вони відчувають себе в ґрунті, що складається з рівних частин:

 • прокаленого річкового піску;
 • низового або верхового торфу;
 • звичайної садової землі.

Під час зростання ґрунт злегка зволожують, не допускаючи переливу. Чернята швидко утворюють кореневу систему, тому при вирощуванні в контейнерах потребують пікірування вже через 2-3 тижні, як тільки на них утворюються 2 нових листочки.

Седум помилковий краще висаджувати на тих ділянках саду, які більшу частину дня освітлені сонцем. Він буде добре рости і в тіні, але втратить всю свою привабливість. Втечі будуть сильно витягуватися, що незабаром стане причиною розвалу компактних кущиків. А ось при попаданні прямих сонячних променів рослина правильно формується, її квіти набувають яскраве насичене забарвлення.

Попередження: Як і всі суккуленти, помилковий очиток не переносить сирості біля коріння. Недоцільно садити рослину в місцях залягання ґрунтових вод або на ділянках, де накопичується волога після дощів.

Після перекопування землі саджанці поглиблюють на 1-2 нирки таким чином, щоб між ними залишалося 20-25 см. Помилкові очитки швидко розростаються, тому деякі садівники укладають по краях клумби декоративні камені, що перешкоджають надмірному поширенню седумів. Після посадки ґрунт обов'язково помірно зволожують.


Основні правила догляду

Посадка і догляд за помилковим очитком не доставляють особливих складнощів садівникам протягом усього вегетаційного періоду. Особливу увагу приділяють рослинам у перший місяць після висаджування на клумби. Справа в тому, що ніжні тендітні седуми не здатні протистояти як високорослим, так низькорослим бур'янам, гнітючим їх кореневу систему. Поки помилкові очитки не утворили суцільний килим, посадку регулярно прополюють.

Порада: Довге розгалужене кореневище седумів розташовується близько до поверхні ґрунту. Під час прополювання та розпушування не слід надміру заглиблювати садовий інструмент.

Полив.

Всі рослини сімейства Толстянкові не потребують частого поливу, тому воду вносять тільки після повного просихання земляної коми. Якщо в регіоні зростання регулярно йдуть дощі, а температура повітря рідко піднімається вище 25 ° C, то ґрунт на клумбі не зволожують протягом усього літа. Надмірний полив спровокує розвиток гнилостного процесу в кореневій системі, який швидко пошириться на втечі і квіти. Воду вносять тільки після заходу сонця, щоб на клумбі не утворилася не пропускаюча свіже повітря кірка.

Обрізка та омолодження

Для стимуляції закладки нових бутонів сухі суцвіття регулярно обривають. Одночасно видаляють і одревесневілі втечі і в'яле листя, що сприяє високій декоративності посадки. Якщо довга втеча сильно оголилася, то її пригинають і присипають ґрунтом, а в альпінарії - щебенем або дрібною галькою.

Помилкові очитки через п'ять років виснажуються і втрачають зовнішню привабливість, тому потребують омолодження. Для оновлення рослин використовують весняне черенкування або простий поділ куща. Його розрізають на кілька частин, кожна з яких має 2-3 нирки і сильне коріння. Місця ділення обробляють фунгіцидом і злегка просушують, а потім кущі висаджують у підготовлені лунки. Після того, як очитки починають формувати зелену масу, старі одревісні втечі видаляють.


Внесення добрив

Помилковий очиток у пухких грунтах чудово росте і розвивається без додаткового внесення добрив. Необхідність підгодівель виникає при вирощуванні седумів у кам'янистому або сильно виснаженому ґрунті. Перше внесення мінеральних добрив проводиться через кілька тижнів після посадки, друге - під час цвітіння.

Важливо: Якщо помилкові очитки надміру удобрювати, то вони втрачають морозостійкість, швидко піддаються нападу садових шкідників, вражаються грибковими інфекціями.

«Перегодовані» седуми стрімко нарощують зелену масу, а ось цвітіння стає мізерним, а потім і зовсім припиняється. В якості добрив краще використовувати ті мінеральні комплекси, які призначені спеціально для суккулентів.

Живий килим або очиток хибний

Очиток помилковий (седум) - вічнозелений багаторічник родом з Туреччини або Північного Ірану. Має зубчасте листя еліптичної форми. Цвіте маленькими розетками різних кольорів.

Прекрасна рослина для недосвідчених квітникарів, оскільки вона невибаглива, не потребує особливого догляду.


Разом з тим його соковиті м'ясисті стеблі здатні оживити інтер'єр.

Вигляд

У народі седум називають заяча капуста, мабуть, через своєрідний колір листя. Вони зовні покриті сизим восковим нальотом.

Цвіте очиток помилковий пишними суцвіттями малинового, рожевого, пурпурового кольору. Під час цвітіння весь невисокий кущик покривається квітами до такої міри, що навіть не видно стеблів і листя.

Відбувається це влітку, з липня по серпень.

Деякі види очитка застосовуються в медичних цілях.


Малиновий

Седум хибний малиновий заввишки від 15 до 25 сантиметрів.

Щільні, повзучі втечі. Плоске листя.

Квіти близько 7 сантиметрів у діаметрі, розквітають на другий рік.

Пурпуровий

Очиток (Седум) помилковий пурпуровий має назву скрипал або звичайний. Використовується в медичних цілях.

Стеблі покриті зазубреним м'ясистим листям з сизим нальотом. Цвіте наприкінці літа початку вересня яскраво-рожевими квітами, зібраними в суцвіття.

Висота рослини близько 30 сантиметрів.

Рум'янець

Стелючі втечі, що утворюють щільну подушку.

Листя седума помилкового рум'янець зворотносердцівидні, зворотнокліновидні, сидячі, від яскраво-зелених до червонувато-зелених. Краї листя зубчасті, поверхня дрібноопушена.

Цвіте з липня до початку вересня парасолькоподібними пурпурно- червоними суцвіттями. Вимогливий до світла.

Вічнозелений очиток (седум) хибний

Очиток - невибаглива рослина. Але це не означає, що за ним зовсім не потрібно доглядати.

Якщо не приділяти йому потрібної уваги суккулент втратить свіжість і красу, а можливо і загине.

Посадка

Коренева система у цієї рослини повзуча, яка не йде вглиб ґрунту. Саджати його слід в широку, площину.

Череня з попередньо видаленим нижнім листям поглиблюють у ґрунт.

Вкорінюється седум добре в будь-яку пору року. Але найбільш сприятливим часом для посадки є весна, оскільки це час інтенсивного розвитку квітки.

Освітлення і температурний режим

Уродженець південних місць, очиток вимогливий до світла. Кращим місцем для його вирощування є південні, східні, західні вікна. На північних вікнах стеблі витягнуться.

Якщо у вашій квартирі всі вікна виходять на північ, седуму знадобиться додаткове підсвічування. При нестачі освітлення стеблі надміру витягуються.

Очитку необхідна зміна сезонів, як у природі, тому його не можна вирощувати в однаковій температурі і взимку, і влітку. У період спокою 8-15 градусів, під час вегетації - 22-25 градусів.

Вологість повітря для нього не принципова і обприскування він не потребує. Іноді можна влаштовувати йому душ, щоб змити пил, що осідає на листях. Особливо важливо зробити це навесні, після періоду спокою.

Ґрунт

Особливих вимог до ґрунту в очитка немає. Він може рости в будь-якому субстраті. Але все ж найкраще себе почуває в землі з додаванням піску і невеликої кількості вапна.

Ідеальний для нього склад з рівних частин дернової землі, піску, торфу, листової суміші, невеликої кількості товченої червоної цегли.

Полив і підживлення

Поливають його помірно, у міру підсиху ґрунту, приблизно двічі на тиждень.

Взимку полив скорочують до одного разу в один-два тижні. Але якщо температура утримання вище норми, то поливають частіше.

Підгодовувати очиток слід і мінеральними, і органічними добривами. Добре відгукується він на внесення в ґрунт коров'яка, азоту. Але не перекармлюйте рослину. Від цього може постраждати зовнішній вигляд квітки.

Цвітіння

У природі і на садових ділянках очиток цвіте пишними суцвітами різних квітів довго і рясно.

Він навіть утворює щільні килими з квітів.

Цвітіння очитка починається на другий рік, в перший він всі сили віддає формуванню втечі.

У домашніх умовах седум цвіте рідко. Пов'язано це з умовами утримання в квартирі.

Очитку необхідно багато світла в період вегетації. Якщо світла недостатньо, кольорів ви можете не дочекатися.

Друга причина відсутності цвітіння - невідповідна температура утримання в період спокою. Седуму необхідна прохолодна зимівка, близька до природних умов. Саме в цьому стані відбувається закладка нирок.

Період спокою

Взимку очиток відпочиває, тому температура його утримання не повинна перевищувати 16-17 градусів. У цей час його майже не поливають. Якщо не дотримуватися цих умов, то ваша рослина витягнеться і втратить форму.

Тривалість життя

Очиток помилковий - багаторічна рослина. Але, незважаючи на це, якщо його періодично не оновлювати, виглядати він буде не дуже привабливо. Щоб зберегти декоративність, після закінчення 4-6 років перечеренковуйте рослину.

Оновлювати слід і ті рослини, у яких занадто витягнулися і оголилися стебли.

Розмноження

Насіння

Зверху присипати тонким шаром піску і зволожити. Насінню потрібна стратифікація. Для цього накрийте посіви склом або поліетиленовою плівкою і помістіть на два тижні холодильник.

Температура для цього процесу необхідна в межах 6-7 градусів. Потім ємність виставляють у тепло. Посіви регулярно провітрюють і при підсиху зволожують.

Сходи повинні з'явитися через 20-30 днів. Пікіровку проводять у фазі 2 листочків.

Чоренкування

Спосіб більш простий і швидкий. Чореньки відокремлюють від рослини після цвітіння.

Відрізають шматочок стебля 7-8 сантиметрів у довжину. Укорінення виробляють у пухкій ґрунтовій суміші, поглибивши відрізок на висоту одного вузлика.

Ділення куща

При вирощуванні седум дає багато відростків вже мають коріння.

Таку втечу можна акуратно витягти із землі і вкоренити її в новому горщику. Відростки легко приживаються і швидко йдуть у ріст.

Розмножити очиток можна також при пересадці, розділивши куст на кілька частин.

Шкідники і хвороби

Седуми - стійкі рослини, але проблеми в їх вирощуванні все ж можуть виникнути.

Очиток може вражати тля. Зараження нею можна помітити при появі дрібних зеленувато-коричневих крапинок на листях і стеблях, вони при цьому стають липкими.

Боротися з нею можна мильним розчином або за допомогою інсектициду. Для суккулентних можна застосовувати отрути, рекомендовані для обробки смородини, оскільки вони не обпалюють ніжне листя.

Трипси - поява цього шкідника призводить до викривлення макушок стеблів. Це комахи з подовженим тілом, розміром всього 1-1,5 мм. Вони висмоктують соки з рослини.

Довгоносик - невеликий чорний жучок, обгризає листочки.

Боротися з цими шкідниками потрібно за допомогою препаратів Актелік, Фітоверм.

Хворіє очиток рідко, але може вражатися грибками. Це в основному пов'язано з зайвими поливами і високою вологістю повітря. На стеблах і листях з'являються темні плями.

Уражені втечі вирізають. При сильному ураженні рослини грибком, краще його розмножити здоровими черенками, а уражену частину знищити.

Седум помилковий - рослина, вирощування якої під силу навіть недосвідченому кольороводу. При мінімальному відході він стане красивим зеленим острівцем у вашому будинку і оригінальною окрасою інтер'єру.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Очиток: посадка і догляд у відкритому грунті, фото

Очиток, або як його ще називають, седум відноситься до суккулентів сімейства Толстянкові. У природі рослина зустрічається на лугах і в степах Євразії, Америки та Африки. Воно може жити один рік або кілька років. Листя деяких різновидів очитка використовується як знеболююче. Зараз відомо понад 300 різновидів цієї культури, також існує безліч сортів і гібридів. Вирощування і догляд за очитком не складе великої праці.

Характеристики рослини та її сорту

Очиток являє собою чагарник або напівкустарник з черговорозташованим соковитим листям. Однак вони можуть відрізнятися за кольором і формою. Суцвіття бувають парасольковими, кистевидними або щиткоглядними. Вони складаються з дрібних квіточок обох статей, що мають різне забарвлення. Зацвітає седум влітку або восени.

Садівники часто використовують очиток для залучення комах-запилювачів. Як декоративні культури часто застосовують тропічні види рослини. На садовій ділянці висаджують морозостійкі сорти. Всі різновиди стійко переносять спеку і воліють багато світла, проте непогано себе почувають і в напівтіні.

Всі види очитків ділять на ґрунтовопокровні, які і вважаються очитками і на більш високі очитники, що є підвидом культури. Популярністю у садівників користуються наступні види седума.

Очиток великий

Цей багаторічник сягає у висоту до 35 см. Втечі у нього великі прямостоячі. Цвітіння починається з середини літа до кінця сезону. Квіти зібрані в пишні кістеобразні суцвіття з квіточками зелено-жовтого або червонуватого відтінку. У природі зустрічаються на лугах, опушках, галявинах соснових лісів, схилах ярів. Цей вид є лікарською рослиною і використовується в нетрадиційній медицині. Очиток великий має кілька підвидів:

 1. Бобовий - квіти пурпурового тону.
 2. Звичайний - відрізняється звужуваними до основи листовими пластинами.
 3. Рупрехта - виділяється біло-кремовими кольорами.

В результаті багаторічної селекції виведені цікаві сорти рослини:

 1. Блек Джек - висота близько 40 см з незвичайним пурпуровим листям. Кольори мають рожеватий відтінок.
 2. Піколет - висота куща близько 30 см, прикрашений темно-червоним листям і рожевими квітами.
 3. Матрона - висока рослина з довжиною стебля до 60 см. На темно-пурпурових втечах з'являються зелено-сині листя, зацвітає рожевими пишними шапками.

Також серед садівників активно використовуються сорти Бон-бон, Віра Джеймісон, Грін Експектейшинз.

Очиток білий

Очиток білий отримав назву завдяки запашним білим кольорам. Ця рослина відрізняється малим зростом - близько 5-6 см. Вона стелиться по землі і створює біло-зелений ошатний килим. Культура має м'ясисті стеблі і соковите листя овальної форми довжиною близько 10 мм. Найбільш відомими сортами білого очитка є:

 1. Корал Карпет - висота всього 5 см, відрізняється листям червоного кольору.
 2. Франс - високий очиток, його листові пластини з часом із зелених перетворюються на рожеві.
 3. Лаконікум - високий куст, прикрашений зеленим соковитим листям і білими великими кольорами.

Очиток їдкий

Назва рослини безпосередньо вказує про її небезпеку. Якщо сік потрапить на шкіру, то на ній можуть утворитися невеликі виразки. Висота куща становить 10 см. На гілкових щільних втечах розташовано багато соковитого листя довжиною близько 6 мм. Листя на кущі не опадають навіть взимку. Суцвіття, що складаються з жовтих кольорів, мають напівзонтикову форму. Популярними сортами є:

 1. Мінус - низькоросла рослина з пишним листям.
 2. Ауреум - відрізняється блідо-жовтими кінчиками стеблів.
 3. Елеганс - рослина невисокого зросту з незвично скрученими листками.

Очиток помилковий

Цей вид відрізняється довгим повзучим корінням і хорошою морозостійкістю. Втечі можуть бути піднімаються або стеляться. Мясисте листя зеленого кольору має округлу форму. Найвідомішими є такі сорти:

 1. Альбум - зелені кущики з білими кольорами.
 2. Рубі Ментл - рослина з темно-червоним листям і пурпуровими квітами.
 3. Шорбузкр Блют - очиток з дивовижним листям, яке змінюється протягом сезону: влітку вона має червонувате окаймлення, а восени майже цілком стає червоною.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND