Чому на орхідеї з'явилися липкі крапельки: 5 причин

Чи шкідливі липкі краплі


Липкі краплі на листях фаленопсису називаються позаквітковим нектаром. Вони не завжди є ознаками захворювання. Іноді це природний процес, що не впливає на життєдіяльність рослини.


Краплі не завжди свідчать про хвороби

Сам по собі позаквітковий нектар не несе шкоди для квітки. Але він може бути ознакою неправильного догляду. Найчастіше поява крапель є тривожним знаком, після якого потрібно ретельно розглянути фаленопсис і знайти причину аномалії. Це загрожує проявом захворювань або шкідників.

Відео: «Липкі краплі на орхідеї»

З цього відео ви дізнаєтеся про причини появи липких крапель на орхідеї і способи боротьби з ними.

Причини виникнення

Після виявлення крапель потрібно якнайшвидше виявити причину їх появи. Тоді можна впоратися з проблемою з мінімальним збитком для квітки.

Природний процес

Іноді поява крапель є природним процесом у життєдіяльності орхідеї. Таким чином рослина приваблює корисних комах. Вони можуть досвідити суцвіття або знищувати шкідників. Наприклад, солодкий нектар приваблює мурашок, а вони відлякують листорізів, що паразитують на кімнатних квітках. Виходить, що орхідея може створювати додаткову приманку для комах-запилювачів.

Краплі можуть бути також захисною реакцією. Сідаючи на липку рідину, дрібні комахи не можуть злетіти і гинуть. Це рятує квітку від таких небажаних гостей.


Надлишковий полив

Орхідеї дуже примхливі до поливу. Вони не терплять посухи, але й перезволоження діє на них згубно. Іноді рослина пересихає і пристосовується економити життєві ресурси.

Правильний полив допоможе позбутися липкості

Потім орхідея отримує воду в надлишку. Вона не встигає перебудуватися на нормальний режим життєдіяльності і не може засвоїти велику кількість рідини. Воно виділяється через пори в листях у вигляді липких крапель.

Надлишок підгодівель

Іноді квітникарі надмірно дбають про свою рослину і прагнуть удобрювати її якомога частіше. Орхідея переробляє діючі речовини в підживленнях і виробляє велику кількість цукрів. Коли їх більше, ніж необхідно квітці для функціонування, вони капають через пори. Кількість добрив потрібно знизити.

Шкідники

Липкий наліт на листях може бути ознакою появи шкідників і паразитів. Він називається медвяною росою. Комахи, які атакують орхідею, пошкоджують лист і провокують цукристі виділення. Іноді в цих краплях можна помітити шкідників.

Щоб з'ясувати, хто завівся на квітці, потрібно уважно його оглянути. Крім крапель, вони залишають інші сліди їх перебування. Червець залишає білий наліт на листях. Тлю можна виявити по лінних покривах всередині крапель. Ознака появи щитівки - коричневі випираючі плями на стовбурах, кольороносі і внутрішніх сторонах листя. Кліщ залишає коричневий наліт знизу, біля коріння.

Після зникнення шкідників липкість пропаде і квітка продовжить нормальний розвиток.


Грибкові захворювання

Орхідея може почати плакати через хвороби. Найбільш поширеною причиною є болісна роса. Вона виникає через підвищену вологість і високу температуру. Хвороба може проявлятися взимку, коли квітковий горщик стоїть поруч з батареями центрального опалення.

Першою ознакою захворювання є великі краплі на поверхні листя і на стеблях.

Незабаром на листях і бутонах з'являється наліт білого кольору. Після цього уражені ділянки починають жовтіти, потім засихати.

Липка рідина може бути провісником болісної роси

Хвороба протікає швидко і може повністю знищити рослину. Якщо з'ясувати, чому з'явилася рідина, відразу не вдалося, потрібно поспостерігати за орхідеєю протягом декількох днів. Як тільки з'являться жовті плями на листях і сірий або білий наліт, потрібно приступати до лікування грибка.


Способи усунення проблеми

Вибирати метод боротьби з липкими краплями потрібно тільки після визначення причини їх появи. Якщо причина в перезволоженні, то потрібно стабілізувати режим. Після поливу потрібно давати квітці кілька днів відпочинку від рідини. У середньому взимку орхідея потребує поливу лише раз на тиждень. Влітку її варто поливати раз на 3-4 дні. Допомогти позбавити квітку від перезволоження може мох у горщику. Потрібно зібрати або придбати в магазині висушений мох сфагнум і використовувати його як мульчу. Він вбирає зайву вологу, а потім віддає її, коли фаленопсис пересихає.

Якщо орхідея стала виділяти рідину через надлишок добрив, то небезпека найближчим часом їй не загрожує. Але кількість підживлень потрібно знизити. Передозування деяких корисних речовин може завдати шкоди. Після внесення коригувань у догляд за квіткою листя обережно протирають ватним тампоном з теплою водою, щоб прибрати краплі. Після цього вони не з'являться.

Липку рідину потрібно витирати ватним диском

Якщо причина крапель - поява паразитів, то боротьбу потрібно починати негайно. Якщо рідкий наліт викликаний червецем, то білий волохатий наліт потрібно видалити ватним диском, промити квітку мильним розчином і обробити листя антибактеріальними засобами. Щоб паразити не повернулися, потрібно забезпечити відповідні температурні умови.

При появі кліща потрібно лікувати квіти гарячим душем і дезінфекцією. Ефективний спосіб - тимчасове створення умов підвищеної вологості. Це допомагає і при боротьбі зі щитівкою. Уражену нею квітку потрібно ізолювати від інших і промити її теплою водою. Для вилову шкідників можна використовувати липку стрічку.


Мучниста роса може вразити інші горщики. Спочатку потрібно відправити уражену квітку в карантин, а потім обробити її розчином колоїдної сірки. Якщо поразка на листях невелика, то потрібно зрізати ці ділянки і викинути їх.

Можливо, після огляду рослини ознаки ураження шкідниками і хворобами не виявилися, а режим поливу і підгодівель не шкодить орхідеї. Коли вона перестане потребувати позаквіткового нектару, він зникне сам по собі.

Методи профілактики

Щоб орхідея не страждала від появи липких крапель, необхідно дотримуватися правил догляду за рослиною. Фаленопсис потрібно захистити від постійного попадання прямих сонячних променів.

Часто рослини починають хворіти в зимовий час, оскільки квітникарі забувають змінити режим поливу. Взимку орхідею не потрібно поливати частіше, ніж один раз на тиждень. Зате під час опалювального сезону повітря навколо горщика потрібно зволожувати за допомогою пульверизатора. Робити це потрібно раз на 3-4 дні.

Душ є профілактикою багатьох хвороб


Раз на місяць орхідею потрібно промивати під прохолодним душем, а листя протирати слабким мильним розчином. Якщо вона вже страждала від борошняної роси або саджистого грибка, то раз на 3-4 тижні потрібно обприскувати квітку протигрибковими препаратами.

Поява липкої рідини не завжди віщує хворобу. Іноді це служить приводом переглянути умови, в яких ростуть квіти. Із захворюваннями на ранній стадії допоможуть боротися народні кошти. Усунути шкідників допоможуть нетоксичні хімікати. Це допоможе рясному цвітінню і швидкому зростанню фаленопсису.

Що робити, якщо у фаленопсиса липке листя? Їх фото та рекомендації щодо лікування хвороб

Вважається, що орхідеї примхливі кімнатні квіти, які часто хворіють. Тому квітникарі бояться мати з ними справу. А марно. В основному екзотичні рослини страждають в результаті неправильного догляду. Тому підтвердження - липкі крапельки на листях.

У нашій статті ми розглянемо можливі причини появи липких крапель на орхідеї і спосіб їх усунення. Також ви можете подивитися корисне відео на дану тему.

Що це таке?

Дійсно, в орхідей нерідко на листях можна побачити цукрові крапельки. І вони зустрічаються не тільки біля кімнатних сортів, але у дикорослих квітів теж. Наукова назва такого явища - транспірація. Субстанція схожа на крапельки роси, але якщо придивитися ближче, можна побачити цукристу структуру. На дотик - липкі, на смак - солодкі краплі.

Основні причини виникнення

Причини такого незвичайного явища можуть бути різноманітні.

 1. Залучення комах. Орхідеї в природних умовах проживання приманюють комах для досвіду, за допомогою солодкого нектару. В даному випадку утворення липких крапель - це природний процес переробки цукрів всередині квітки.
 2. Пошкодження шкідливими комахами. При поганому імунітеті екзотична квітка піддається атакам шкідників, зокрема: тлею, щитівкою, білокрилкою, кліщем, червецем. Вони харчуються соком рослини. А липкий шар - свого роду сигнал про допомогу.
 3. Особливості сорту. Деякі види орхідей регулярно виробляють солодкий шар, інші, навпаки, ніколи подібним не займаються. І тут справа навіть не в умовах утримання, хоча вони можуть бути однаковими.
 4. Поразка хворобами. Цукрові краплі ще свідчать про ураження інфекційним захворюванням борошняна роса. При цьому на листях помітний білий наліт, а на більш пізніх стадіях - грибкові спороношення чорного кольору (про хвороби листя орхідеї фаленопсис і їх лікування можна дізнатися тут).
 5. Погіршення умов утримання. Під цим пунктом мають на увазі:
  • низьку температуру в приміщенні;
  • зайвий полив;
  • вологе повітря;
  • перенасичення добривами.

Рекомендуємо подивитися відео про причини появи на листях орхідеї липких крапель:

Що робити, якщо на орхідеї з'явилися клейкі плями?

Перш ніж переходити до активних дій з лікування рослини, потрібен візуальний огляд. Насамперед звертаємо увагу на стан листя.

 1. Якщо крім цукрових крапель видніються чорні плями - це ознака болісної роси. Ці темні плями також можуть бути покриті білим нальотом, і з кожним днем місця дислокації лише збільшуються (про причини виникнення плям на листях фаленопсису ми розповідали тут).
 2. Жовті ділянки на листях можуть свідчити про надлишок мінеральних добрив.
 3. Зі зворотного боку аркуша можуть перебувати шкідливі комахи. Якщо вони там є, їх видно неозброєним оком. Трапляється, що комахи прилипають до позацвітнього нектару, як правило, це тля.

Поява крапель будь-якого характеру на листях орхідей - неприродне явище. І якщо відтягувати процес діагностики та лікування, то можна незабаром втратити фаленопсис.

Коли варто хвилюватися?

 • Безумовно, немає причин панікувати, якщо процес появи цукрових крапель фізіологічний. Трапляється, що домашні рослини так само, як дикі сородичі, намагаються залучити до себе комах для досвіду. Солодкий нектар в такому випадку служить своєрідною приманкою. При цьому орхідея добре росте, плідно розвивається, і немає інших приводів для хвилювання. Солодкі приманки, в які потрапляють комахи, можуть надалі негативно позначитися на здоров'ї екзота. Можливий ризик зараження інфекційними захворюваннями.
 • Якщо причина криється в надлишку поживних речовин - це вже серйозно. Через солодкі краплі фаленопсис виводить назовні надлишок поживних елементів. Що небезпечно, адже надлишок підгодівель тягне за собою утворення гнилі, загибель квітоносу і розетки.
 • При наявності шкідливих комах і болісної роси варто переживати. Відразу ж після підтвердження ймовірних припущень, приступайте до активних дій. Чим більш запущений стан орхідеї, тим більш складно буде її вилікувати.

Покрокова інструкція з лікування хвороби

Отже, коли причина липких крапель встановлена, потрібно переходити до рішучих дій.

Через різку зміну у відході

Рослини не люблять, коли їх піддають стресам. Таким чином, воно намагається звернути увагу.

Оптимальні умови в приміщенні відіграють не останню роль, тому:

 1. встановіть комфортні температурно-вологісні параметри в приміщенні;
 2. зменшіть кількість споживаних мінеральних добрив;
 3. мінімізуйте полив взимку;
 4. уникайте різких перепадів температури і протягів;
 5. перемістіть горщик з квіткою на сонячну сторону, вберігаючи від проникнення прямих променів.

Якщо наліт виник через шкідників

Орхідея, щоб захистити себе, виробляє солодкий нектар. І комахи до нього прилипають і гинуть. Або ще приклад самозахисту у вигляді харчового ланцюжка: липкі краплі приваблюють тлю, а та в свою чергу мурахів, які легко впораються з лісторезами.

Однак липка субстанція може при огляді виявитися слідами шкідливих комах, які селяться на зворотному боці листа і харчуються соком квітки. В результаті фаленопсис чахне, гине.

З подібною проблемою боротися не складно, головне вчасно її розпізнати. Допомога:

 1. відселити хвору рослину від здорових;
 2. видалити комах ватним тампоном;
 3. зменшити полив в холодну пору;
 4. зволожити простір навколо квітки;
 5. при необхідності обрізати уражені ділянки;
 6. обтерти листя мильним розчином кімнатної температури;
 7. якщо мило не допомагає, слід рослину обприскати розчином інсектициду, підійдуть препарати Фосфамід, Фозалон, Нурелл-Д;
 8. 1 раз на 10-14 днів вазон з орхідеєю варто опускати у воду, попередньо додавши туди дві таблетки «Аліріна-Б»;
 9. важливе щотижневе профілактичне промивання горщика.

Коли інфекційна загроза мине, і орхідея буде почуватися добре, її можна повернути на колишнє місце.

Дізнатися більше про хвороби і шкідники можуть знищити фаленопсис і як врятувати рослину, можна в цій статті.

Якщо клейкість потрібна для залучення запилювачів

Коли фаленопсис непогано виглядає і, взагалі, немає питань до його здоров'я, тоді цукровий нектар - природний процес життєдіяльності орхідеї. В даному випадку служить для приманювання запилювачів.

У такому незвичайному явищі немає нічого страхітливого, і лікувальні процедури проводити не слід. Єдине, якщо липкий шар псує зовнішній вигляд квітки, його змивають.

Якщо причина нальоту - інфекція

Солодка субстанція - це один із симптомів захворювання мучниста роса. Інфекційна хвороба в орхідей розвивається швидко, тому не варто втрачати час. Допомога:

 1. ізолювати інфікований екзот;
 2. ополоснути орхідею теплою водою;
 3. почекати поки висохне;
 4. обробити квітку препаратами «Актара» і «Актеллік».

Профілактика

Переконавшись, що липкий шар відносно безпечний для улюблениці, важливо створити оптимальні умови, щоб захистити орхідею від серйозних захворювань:

 1. Підтримка температури влітку: + 22-25ºС, взимку + 16-18ºС.
 2. Вологість 50-60%.
 3. Використовувати для посадки і пересадки тільки знезаражений, перевірений субстрат.
 4. Освітлення потрібно розсіяне, в літній час яскраві промені краще притеняти.
 5. Обов'язково регулярно провітрювати приміщення.
 6. Зволожувати орхідею 1 раз на тиждень. Між поливами ґрунт повинен повністю просихати.
 7. Воду застосовувати якісну, без домішок і солей.
 8. Удобрювати орхідеї потрібно 2 рази на місяць, особливо в період цвітіння. Підгодівлі використовувати з переважним вмістом калію і заліза.
 9. Щодня обприскувати водою.

Ув'язнення

Щоб фаленопсису не доводити до комплексного лікування, слід уважно ставитися до температурних перепадів, протягів, зволоження повітря. Важливий також регулярний візуальний огляд. Якщо липкі краплі одноразово з'явилися після поливу, то в подібному явищі немає нічого страшного.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Причини появи липких крапель на орхідеї

Поява липких плям на листі, а також гілках, кольороносі і стеблі орхідеї фаленопсис - привід задуматися про здоров'я і стан квітки. Липкі краплі на листях орхідеї можуть з'являтися з різних причин: від неправильного догляду за рослиною до серйозного захворювання, яке призводить до загибелі квітки.

Причини появи липких крапель на орхідеї

Неправильний відхід

Липкі краплі на листях біля орхідеї мають назву позаквіткового нектару. Вони можуть з'явитися на стеблі, листі, бульбі, кольороносі.

Існують різні причини, через які в орхідей з'являється липкий наліт. Є серед них цілком нешкідливі:

 1. Природний процес утворення квіткового нектару. Зазвичай липкі плями на листя і стовбурі утворюються на молодих квітках. І в цьому випадку ніякої небезпеки для рослини немає. Шкоди рідина також не принесе. Щоб упевнитися в нешкідливості, огляньте квітку на наявність черв'яків, або листорізів.
 2. Ще однією нешкідливою причиною, через яку листя орхідеї стають липкими, є вживання надмірної кількості добриво в сукупності з поливом. Якщо відрегулювати підживлення і полив, розстіння відновиться.

Однак, якщо на орхідеї фаленопсис з'являється такий наліт і тримається постійно, швидше за все, рослина хворіє.

Хвороби і шкідники

Не завжди прозорі або білі краплі з'являються з невинних причин. Іноді це є наслідком захворювання або ураження квітки.

Шкідливі комахи

Якщо на орхідеї з'явилися липкі краплі, це вказує на зараження рослини домашніми паразитами - тлей, кліщем або червецем. Якщо на крапельках видно невеликі точки, це вказує на наявність в нальоті дрібних шкідників. Липкий білий наліт на кімнатних кольорах, особливо в області листя, з'являється з цієї ж причини.

Білі краплі можуть бути ознакою захворювання квітки

Болісна роса

Поява липких крапель на листях орхідеї фаленопсис є наслідком зараження мучнистою росою. Так називають одне з найпоширеніших грибкових захворювань.. Викликано воно дрібними грибами, суперечки яких легко переносяться по повітрю і виділяють липку речовину.

У другій стадії цієї хвороби на листях квітки з'являються білі плями, після вони стають коричневого або чорного кольору.

Вищеописані причини є найпопулярнішими в практиці вирощування цієї квітки і виникнення на її поверхні липкого і білого нальоту.

Садоводу чи кольороводу важливо знати, як усунути цю проблему і як правильно лікувати квітку від хвороби, в тому числі і домашніми засобами.

Способи лікування

Якщо ви взяли до уваги всі рекомендації: знизили кількість поливів і підживлень, створили сприятливі умови, зволожили приміщення, протерли все листя водою з додаванням мила, а липкі краплі на орхідеї не зникають, вам слід негайно вжити заходів щодо вилікування хвороби квітки.

Лікування залежатиме від причини появи такого нальоту:

 1. Боротися починають із заміни поливів на замочування квітки двічі на місяць. В ємність наливають чисту і теплу воду, а після додати в неї кілька таблеток, призначених для боротьби з грибковими інфекціями, що вражають кімнатні квіти. Після цього орхідею потрібно разом з горщиком помістити в дану ємність і залишити її в такому положенні на 20-30 хвилин.
 2. Якщо в орхідеї липке листя, кількість поливів у зимовий час скорочують. Цей захід особливо необхідний, якщо листя покрилися таким нальотом як зверху, так і знизу. В умовах підвищеної вологості розвиваються інфекції і поширюються бактерії.
 3. Лікування дасть сприятливі результати, якщо квітку постійно обприскувати спеціально приготованим розчином з води, змішаної з протигрибковим препаратом. Вода повинна бути чистою і теплою.
 4. Якщо рослина покрита великою кількістю комах - "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND