Можливі причини опадання бутонів біля орхідеї

Більшість видів орхідей, поширених у кімнатній культурі - невибагливі рослини. При правильному догляді за цими рослинами легко домогтися їх хорошого зростання і регулярного цвітіння. Однак часто недосвідчені квітникарі стикаються з проблемами вирощування орхідей, такими як опадання, в'ядання і засихання бутонів. Важливо знати, причини, чому орхідея скидає нерозпустилися бутони і що потрібно робити.


Чому орхідея скидає бутони

Орхідея утворює цвітонос, але бутони не розпускаються, а поступово в'яжуть, засихають і відвалюються. Причин того, чому в орхідеї сохнуть, опадають і вянуть нерозпустилися бутони безліч. Зазвичай це помилки у догляді за рослиною. Розгляньмо найімовірніші з них.


Брак освітлення

Всі види орхідей - тіньовикривальні рослини. У дикій природі вони ростуть у вологих тропіках. Орхідеї розташовуються на нижніх і середніх ярусах тропічного лісу, захищені від палючого сонця кронами дерев.

Рослині, яка знаходиться в тіні, не вистачить світла для утворення достатньої кількості поживних речовин у процесі фотосинтезу. Тому повноцінно розвиватися і цвісти воно не буде.

Для регулярного кольору рослині потрібна світла напівтінь. Для деяких видів, таких як дендробіуми і каттлеї, необхідно і більш інтенсивне освітлення. Для них будуть корисні сонячні промені в ранкові та вечірні години.

Брак добрив

Орхідеям у домашніх умовах, як і в дикій природі, потрібен субстрат, позбавлений ґрунту. Іноді їх вирощують на блоках з відкритою кореневою системою. Ці рослини пристосувалися до існування без ґрунту і до дефіциту поживних речовин. Однак зовсім без харчування вони обходитися не можуть.

Без регулярних підживлень рослина буде погано зростати. Біля орхідеї будуть в'янути бутони не розпускаючись і відвалюватися. Щоб забезпечити рослині правильний розвиток і цвітіння, потрібно його підгодовувати кожні 2 тижні. Використовувати потрібно тільки спеціальні добрива для орхідей. У цьому випадку рослина отримає необхідне збалансоване харчування.

Не слід підгодовувати орхідеї добривами, призначеними для інших рослин. Їх склад сильно відрізняється від необхідного орхідеям, а концентрація в кілька разів перевищує допустиму концентрацію для цих видів.


Помилки поливу

Полив квітучої орхідеї повинен бути правильним і проводитися регулярним. Це забезпечить тривале цвітіння рослини. Всі епіфітні види необхідно поливати після того, як субстрат у горщику повністю висохне. Застій води швидко призводить до загнивання і відмирання коріння.

Недосвідчені квітникарі думають, що при цвітінні рослині потрібно більше води. Тому вони поливають кімнатну квітку часто, що призводить до кореневої гнилі. Якщо коріння виявляється пошкодженим під час бутонізації, то бутони не розпускаються, а в'яжуть і опадають.

Поливають кімнатну квітку тільки зануренням горщика у воду. Верхній полив неприпустимий, оскільки дуже пухкий субстрат не буде добре зволожений. Також при верхньому поливі вода може потрапити на точку зросту і викликати її загнивання.

Переохолодження рослини

Орхідеї - теплолюбні рослини. Вони ростуть в тропічному і субекваторіальному кліматі, де нічні температури ніколи не бувають нижче 15ºС, а денні досягають 30ºС. Такі середньодобові перепади температур не шкідливі для рослини і навіть стимулюють її цвітіння.

Однак дуже швидке зниження температури може викликати в'ядання бутонів і їх опадання. Також рослина може переохолодитися, якщо температура повітря в кімнаті опуститься нижче 15ºС. Це може статися, якщо квітка опиниться на холодному протязі або поруч з працюючим кондиціонером.

Не слід переохолоджувати орхідею. Різке зниження температури може викликати пошкодження кольороносів, бутонів і навіть листя рослини.

Порушення норми вологості повітря

Оптимальна вологість повітря для вирощування більшість видів орхідей - 60-80%. Багато видів витримують і меншу вологість повітря в міській квартирі, але іноді це відбивається на їх цвітінні.

Якщо орхідея зацвітає при дуже низькій вологості, її бутони можуть опасти, так і не розпустившись. Такі види як фаленопсис, каттлея або цимбідіум добре переносять низьку вологість. Однак і вони можуть скинути частину бутонів.


Тому рекомендується не ризикувати і підвищити вологість повітря під час бутонізації і цвітіння. Це досягається розпиленням води або за допомогою спеціальних зволожувачів повітря. Чому засихають, в'януть і опадають бутони біля орхідеї дивіться в цьому відео:

Що робити якщо в орхідеї сохнуть і опадають бутони не розпустившись

На кольороносі орхідеї утворилися бутони, але вони не розкриваються і поступово опадають. Перш за все, необхідно встановити причину, через яку це відбувається. Найімовірніше винен неправильний полив і перезволоження.

Слід перевірити вологість ґрунту. Якщо після поливу минуло вже 4-5 днів, субстрат повинен висохнути повністю. Але якщо він залишився вологим, його слід замінити на свіжий.

Якщо вологість ґрунту в нормі і квітка регулярно обприскують водою, то ймовірною причиною опадання бутонів може бути брак поживних речовин. Слід проаналізувати, як швидко зростає ця квітка і як часто викидає кольори.

Багато видів рослин при правильному догляді цвітуть майже цілий рік. Якщо ж рослина погано зростає і цвіте раз на кілька років, її необхідно терміново підгодувати добривами. Надалі підживлення потрібно проводити регулярно.


Орхідея поступово скидає бутони, але вологість ґрунту і повітря в нормі, а підживлення проводиться кожні 2 тижні. Слід оглянути листя рослини.

При достатньому освітленні листя орхідей мають яскраво-зелений колір, іноді з відтінками червоного. При нестачі світла рослину потрібно переставити в більш освітлене місце, але не на пряме сонце.

Іноді рослина раптово скидає велику кількість бутонів. Зазвичай це відбувається при переохолодженні. Не можна залишати квітку на холодному протязі. Також рекомендують прибрати кімнатну квітку подалі від працюючого кондиціонера. Чому в орхідеї Фаленопсис в'янутий, сохнуть і опадають бутони дивіться в наступному відео:

Догляд за рослиною для регулярного кольору

Щоб орхідея добре розвивалася і регулярно цвіла, за нею необхідно правильно доглядати. Для цієї рослини важливі:

 • Оптимальний режим поливу;
 • Достатнє освітлення, вологість повітря і температурний режим;
 • Регулярне підживлення;
 • Пересадка.

Режим поливу має важливе значення для всіх видів. Епіфітні види поливають зануренням горщика у воду майже повністю. Тримають їх у воді 40-60 хв. Потім горщик виймають, а воду зливають.


Ознакою того, що полив пройшов успішно буде зміна кольору коренів рослини. До поливу коріння квітки мають сріблястий відтінок, після поливу повинні стати яскраво-зеленими.

Для оптимального освітлення рослину ставлять на східні або південно-східні підвіконня. Не можна ставити їх на північну сторону, так як там їм не буде вистачати світла. Взимку можна переставити їх на південні вікна або підсвічувати спеціальними лампами.

Середньодобовий перепад температур в 6-7ºС є стимулом для закладки бутонів. Вологість повітря для більшості видів кімнатної рослини повинна бути в межах 60-80%. Деякі види (ванда, пафіопедилум або наземні дорогоцінні орхідеї) вимагають майже 100% вологості повітря.

Підживлення проводять 2раза на місяць під час вегетації та цвітіння. У період спокою підживлення припиняють. Види орхідей, які не мають вираженого періоду спокою, підгодовують цілий рік.

Пересадку рослини проводять за потребою. Якщо коренева система переросла горщик або субстрат стежився і не пропускає повітря, потрібно пересаджувати квітку в новий грунт. Зазвичай купують спеціальний грунт для орхідей на основі кори і мха сфагнуму.


Новий субстрат потрібно пропарити або прогріти при температурі 80% протягом 30 хв. Це роблять для знищення грибкових інфекції та шкідників. Потім його замочують у теплій воді на кілька годин. Після цього воду зливають, а трохи просохлий субстрат використовують для пересадки.

З яких причин опадають бутони біля орхідеї

Іноді до власників тропічних красунь приходить несподівана біда: біля орхідеї опадають бутони. На перший погляд, причин для обсипання бутонів бути не може. Але напевно присутній якийсь неврахований фактор. Можливо, в квартирі був протяг, який не люблять орхідеї. Йшли на роботу в похмурий ранок і не притенили квітку, а вдень з'явилося сонце і рослина отримала перегрів.

Причини, через які в орхідей опадають бутони

В орхідеї досить багато причин, щоб почати скидати бутони, а іноді і квіти, що вже розпустилися. Кілька причин, чому в орхідей млянуть бутони:

 • некомфортна для рослини вологість у приміщенні. Як правило, занадто низька;
 • протяг;
 • брак освітлення;
 • неправильний полив;
 • порушений температурний режим;
 • перекорм добривами;
 • стрес від зміни умов утримання;
 • природні процеси старіння.

Якщо раптом орхідея скинула всі квіти, в першу чергу потрібно виключити перераховані вище фактори, крім старіння. При старінні рослина не в силах «вигнати» квіти.

Низька вологість

Орхідея - тропічна рослина, квітуча в період дощів. Особливо це стосується фаленопсису, що росте у вологих тропічних джунглях. Комфортна вологість для людини - 40-70%. Якщо з 70% орхідею згодна, то 40% для неї занадто мало. Хоча навіть 70% для деяких видів може виявитися замало. Принаймні, при вологості повітря 60% у посушливий період середземноморські наземні орхідеї переживають період спокою.

При недостатній вологості в орхідеї можуть опадати квіти. У цьому випадку доведеться створити їй особливий мікроклімат. Можна регулярно обприскувати рослину з пульверизатора або поставити поруч з горщиком ємність з водою. Для впевненості, що з вологістю все в порядку можна користуватися гігрометром. Якщо з вологістю все добре, значить, потрібно шукати іншу причину.

Порушення режиму поливу

Дуже поширена помилка початківців орхіїводів. Зазвичай рослини в період цвітіння страждають від переливу, а не від посухи. При надлишку води коріння орхідеї задихається від нестачі кисню і починає гнити, перестаючи постачати поживні речовини до квітів. Орхідея скидає квіти, намагаючись зберегти життєздатність. Убогість поливів - зворотний бік медалі. У цьому випадку в'ядання починається зверху і в першу чергу збережуть квіти і бутони.

Брак освітлення

Ця проблема зазвичай виникає в осінньо-зимовий період. Якщо рослина вирішує зацвести саме в цей час, то розквітає зазвичай тільки одну квітку, а інші бутони обсипаються не розкрившись. Основною причиною чому опадають бутони є якраз брак сонця в цю пору року. Можна попередити в'ядання бутонів, якщо вчасно використовувати фітолампу. При виявленні кольороносу, рослині треба штучно подовжити світловий день. Мінімальний світловий день для орхідеї повинен бути не менше 12 годин. Взимку це можливо тільки при штучному освітленні.

Порушення температурного режиму

Орхідеї не люблять ні надто великої спеки, ні холоду. Однією з неврахованих початківцям орхієводом причин, чому в орхідеї опадають квіти, є купівля рослини в зимовий час. Якщо при мінусовій або близькій до 0 температури рослину не утеплити на час перевезення, вона може перемерзнути. Відразу цей момент не видно і людина може думати, що все в порядку. Але трохи пізніше у рослини починають опадати квіти.

Орхідея може перемерзнути і влітку, при працюючому кондиціонері. Це ще один, часто невраховуваний фактор. Тому рослину слід прибирати від прямих потоків холодного повітря.
Зворотний варіант - перегрів, ще менш враховуваний фактор. У зимовий період близькість до радіатора опалення може з'явитися причиною, чому в орхідей опадають квіти. Ці тропічні рослини взагалі погано переносять сусідство з будь-яким джерелом тепла. До того ж обігрівачі ще й сушать повітря, тому може збігтися відразу два фактори: перегрів і низька вологість.

Згубні для орхідей і прямі сонячні промені, що також викликають перегрів. При довгому знаходженні під сонячними променями рослина отримує опік. Обпалені бутони жовтіють і засихають. У цих випадках рекомендується притіняти квітку. Але іноді не рятує навіть притеніння, і краще переставити орхідею в бік від прямих сонячних променів.

Загалом ці рослини однаково погано переносять температури нижче + 15 ° С і вище + 30 ° C. У першому випадку орхідеї замерзають, у другому відцвітають дуже швидко, за третину звичайного терміну. Перегрів «трошки краще», так як дія холоду майже моментальна. Для перегріву потрібно, щоб висока температура протрималася 3 дні. Першими опадають старі квіти, а через день гинуть бутони. Вони навіть не розпускаються, відразу сохнуть і опадають.

Протяги

Часто це один з варіантів переохолодження. Орхідеям необхідне свіже повітря і провітрювання приміщення, в якому вони ростуть. Але не можна влаштовувати протяг для швидкого провітрювання приміщення. Особливо в холодну пору року. Холодне повітря, яке пронеслося по кімнатах, навіть за короткий час може переохолодити орхідеї і вони скинуть всі квіти.

Стрес від зміни умов

Це також одна з причин, чому орхідея раптово скидає квіти. Рослини не люблять перестановки з місця на місце. І неважливо, чи переїзд це рослини з магазину додому, чи з однієї квартири в іншу. У другому випадку шанси на опадання квітів навіть вище, ніж при перенесенні квітки з магазину додому. І зробити в цьому випадку нічого не можна. Хіба що видалити «винуватий» кольоронос і дочекатися нового цвітіння орхідеї.

Старіння

У домашніх умовах природний термін життя орхідей скорочується на третину. І це часто є причиною чому опадають бутони біля орхідеї. Рослина намагається цвісти до самого кінця життя, але сил на нормальну закладку і виженку квітів у неї вже немає. Тому, зазвичай стара орхідея виганяє кольоронос, формує бутони, і на цьому все закінчується. Сама квітка вже не може розпуститися. Бутончики підсихають і опадають, не розпустившись. Тому, якщо всі умови утримання орхідеї дотримані, потрібно згадати, скільки їй років. Можливо, в цьому випадку, стане зрозуміло чому сохнуть бутони.

Додаткові причини

Крім перерахованих причин, квіти орхідеї можуть опадати при сонячних опіках, грибкових захворюваннях і появі шкідників. Залишені при неакуратному поливі на квітах краплі води можуть спрацювати як лінзи і сприяти виникненню сонячних опіків. Через опіки квіти сохнуть і опадають. Єдине, що можна зробити в цьому випадку: бути більш акуратним. Пошкодженим кольорам вже не допомогти.

Сіра гниль

Грибкове захворювання, що з'являється при недотриманні умов утримання. З'явитися може на будь-якій частині рослини. Виглядає, як сірий наліт на кольорах, листях або стеблях. Найкраща профілактика - суворий контроль за умовами вирощування. При появі грибка доведеться застосовувати фунгіцид.

Мучнистий червець

Якщо пожовкли листя, можливо, на орхідеї червець. Першою страждає листя, потім опадають квіти. Для запобігання появі червеця орхідею не можна перекармлювати азотним добривом. Якщо ж червець з'явився, його видаляють вручну.

Ув'язнення

Якщо на орхідеї опали квіти, не потрібно піддаватися паніці. Слід проаналізувати, які фактори могли викликати обсипання кольорів, і усунути їх. З досвідом контроль за умовами утримання орхідей стане автоматичним.

Що робити, якщо в орхідеї опадають бутони, що не розпустилися?

Орхідея не дарма вважається вибагливою кімнатною квіткою, адже для її постійного цвітіння і високої декоративності доведеться дотримуватися низки вимог. Порушення у відході нерідко викликають неприємні наслідки, іноді виражаються в опадінні бутонів, що не розпустилися. Щоб уникнути такої неприємності в майбутньому, важливо розібратися в можливих причинах такого явища і врахувати деякі рекомендації щодо догляду за рослиною, про що і піде мова далі.

Чому в орхідеї опадають бутони, що не розпустилися

Будь-які порушення умов вирощування і догляду за орхідеєю загрожують зміною її звичного життєвого циклу, тому не дивно, що недотримання вимог до поливу, освітлення, рівня вологості і температури в приміщенні може призвести до опадіння бутонів. Розгляньмо кожну можливу причину більш уважно.

Порушення умов утримання

Для квітучих рослин одним з найважливіших факторів вважається достатній рівень освітлення, тому при скороченні світлового дня знижується і їх декоративність. У літній період подібна проблема зазвичай не виникає, але з настанням холодного сезону розумніше буде задуматися про додаткові штучні джерела світла, щоб загальна тривалість світлового дня становила не менше 12 годин на добу. На орхідею з уже розпущеними кольорами рівень освітлення в приміщенні вже ніяк не вплине.

При оцінці умов вирощування квітки також варто звернути увагу на сухість повітря в кімнаті. Разом з недостатнім освітленням, це одна з найчастіших причин опадіння нерозпустилися бутонів. В опалювальний сезон винуватцем цього служать гарячі батареї або інші опалювальні системи, тому поруч з ними корисно розміщувати широкі ємності з водою. На самі батареї можна періодично вішати мокрі рушники, які також повинні підвищити вологість у приміщенні. При можливості не завадить і зволожувач повітря, який достатньо буде вмикати всього кілька разів на день на 30-60 хвилин.

Неправильний полив

До порушення поливу можна віднести як недостатнє внесення рідини, так і перелив квітки, причому останнє зустрічається набагато частіше. Надмірно рясний полив орхідеї загрожує загниванням її кореневої системи, що і викликає опадіння не тільки бутонів, але і листя. Щоб цього не сталося, варто орієнтуватися на стан верхнього шару субстрату: чергове внесення рідини краще виконувати тільки тоді, коли грунт хоча б на 1-2 см висохне після попереднього разу.

Також не забудьте простежити за якістю і температурою води: це обов'язково повинна бути відстійна рідина, з температурними значеннями в межах + 18... + 23 ° C.

Протяг

Якщо в літній період протяг не такий страшний кімнатним рослинам, то з приходом осені ситуація може змінитися. Так, навіть короткочасний вплив холодного вітру на орхідею може призвести до опадіння сформованих бутонів, тому під час регулярного провітрювання кімнати (воно необхідно всієї домашньої рослинності) простежте, щоб квітка не опинилася на шляху руху повітряних потоків. Взимку краще не ризикувати і відразу прибрати рослину з підвіконня, повертаючи її на місце тільки по завершенні процедури. Також не варто розміщувати горщик під кондиціонером, особливо влітку, коли його основне завдання - охолодження простору.

Різка зміна умов

Орхідея - ніжна квітка, що вимагає певної сталості в умовах вирощування. Навіть нетривале перебування в холоді, з подальшим розміщенням у теплому приміщенні, загрожує опаданням зав'язаних бутонів. З цієї причини придбану взимку квітку на час транспортування краще упакувати в коробку з кількома шарами паперу, яка повинна захистити його від впливу морозного повітря.

Ще однією причиною опадіння бутонів може стати тривале перебування під прямими сонячними променями, з подальшим різким переміщенням у віддалені частини кімнати. Добре нагрівшись на сонці (при температурі близько + 30 ° C або вище), а потім опинившись у прохолодному місці, не тільки бутони, але і орхідеї, що розкрилися, починають опадати. Першими обсипаються найстаріші, а потім доходить черга і до молодих примірників.

Інші причини

Іноді орхідея скидає бутони через порушення режиму підживлень або використання невідповідного стимулятора зростання. Надмірна турбота, як і недостатній догляд, можуть призвести до небажаних наслідків, тому постарайтеся у всьому дотримуватися заходів, тим самим захищаючи рослину від стресу. Не варто виключати з можливих причин порушення цвітіння та природні процеси, пов'язані з реальним віком квітки.

У кімнатних умовах орхідея живе тільки 7-15 років, але вже після 5 років дуже висока ймовірність уповільнення або відразу повного припинення цвітіння. Вона все ще може формувати кольори і навіть бутони, але ось квіти з них так і не з'являться, оскільки всі вони рано чи пізно опадуть. Тут вже нічого не поробиш, і краще придбати молоду рослину.

Що робити і як врятувати орхідею

Якщо в орхідеї масово відвалюються бутони, то врятувати їх вже не вийде.

Однак ви все ще можете попередити подібну неприємність у майбутньому, для чого важливо виконати наступні дії:

 1. Зберіть всі опалі бутони і дозвольте ґрунту в горщику добре просохнути, на час обмежуючи звичний полив.
 2. Підготувавши новий горщик з відповідним ґрунтовним субстратом, пересадіть рослину, заздалегідь видаливши всі пошкоджені і згнилі ділянки кореневої системи.
 3. Підшукайте для орхідеї більш підходяще місце для зростання і розвитку, особливо якщо однією з причин скидання бутонів послужила висока температура або підвищена сухість повітря в приміщенні.

Якщо всі вікна в будинку виходять на сонячну сторону, тоді варто задуматися над способами затінення квітки від прямих сонячних променів (особливо в післяобідній час). Також не забудьте врахувати обов'язкову відсутність холодних потоків повітря (в тому числі і від кондиціонера) і достатнє освітлення. Усунення першопричини опадіння бутонів і своєчасна пересадка квітки при загниванні кореневої системи врятує його від загибелі і допоможе нормалізувати процес цвітіння.

Відео: чому жовтіють і опадають бутони

Як правильно доглядати за орхідеєю в період цвітіння

У період цвітіння всі рослини потребують підвищеної уваги, що не може не позначитися на особливостях догляду за ними.

В першу чергу варто звернути увагу на такі загальні правила:

 1. Вода. Температура рідини для поливу не повинна перевищувати + 30 ° C, а ідеальним варіантом виконання процедури буде розміщення квітки під дрібним душем.
 2. Температура в приміщенні під час цвітіння не повинна опускатися нижче + 23... + 25 ° C, а для стимуляції процесу можна спеціально підвищити її на 2-3 градуси в порівнянні зі звичними значеннями, оскільки всі орхідеї відносяться до теплолюбних рослин.
 3. Пересадка під час кольору неприпустима, адже будь-який стрес може закінчитися скиданням всіх бутонів і кольорів, з тривалим процесом відновлення самої рослини.
 4. Добриво. Для пишного і рясного цвітіння внесення поживних складів - обов'язкова умова. При виборі підживлення перевагу варто віддавати тільки мінеральним добавкам, призначеним спеціально для декоративно-квітучих різновидів рослин або самих орхідей (наприклад, «Біокон» або «Містер колір»). При використанні поживних сумішей завжди дотримуйтеся дозування, рекомендованого виробником.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND