Як розмножити хлорофітум?

Багато господинь люблять прикрашати свій будинок незвичайними кімнатними рослинами, які надають інтер'єру більше комфорту і затишку. Різноманітність кольорів просто вражає. Хлорофітум не вимагає якогось особливого догляду, однак, має кілька істотних нюансів, які важливі при його розмноженні.


Правила розмноження

Хлорофітум є трав'янистим представником сімейства Спаржевих. Він відноситься до довголітніх кольорів, коріння якого представлені у вигляді клубнів з невеликими втечами, що дозволяє при правильному підході в домашніх умовах займатися його розсадою. За свій зовнішній вигляд серед населення хлорофітум називають «павуком». Походження його невідоме, однак, згадки в документах датуються XVIII століттям. На даний момент цю рослину вирощують у всьому світі, тому точна кількість її видів невідома (близько 250).


Хлорофітум росте у вигляді довгого довготривалого листя, довжина якого може досягати 50 сантиметрів, що ростуть відразу від кореня рослини. Спосіб і час кольору відрізняються залежно від різновиду цієї рослини. Одні утворюють невеликі суцвіття світлого кольору, з яких потім з'являються плоди. На інших з'являються нирки, з яких згодом утворюються молоді листочки. Для розмноження насінням вибирають тільки підсушені коробочки з ними.

З метою розмноження за допомогою діток вибирають молоді міцні саджанці, так як великі можуть вже не прижитися.

Для тих, хто хоче, щоб хлорофітум активно зростав і давав приплід, необхідно добре доглядати за ним. Ця рослина зовсім нетребувана у догляді, тому вона і прижився майже у всіх куточках планети. Єдине, що потрібно хлорофітуму - це регулярне зволоження ґрунту. Зростає цей кімнатний улюбленець при належному догляді швидко і при активній життєдіяльності швидко починає цвісти. Також ця квітка є природним повітроочисником.

Перед тим як зайнятися розмноженням квітки, слід простежити, щоб рослина була здоровою і міцною, оскільки дітки і відростки хворого хлорофітума не приживуться. Для розмноження потрібно вибирати тільки сильні і міцні черенки і коробочки з насінням. Потрібно заздалегідь приготувати все, що знадобиться при розсадженні - ємності з готовим грунтом (пісок і добриво) або ємність з водою, садові інструменти, рукавички, а також підготовлене місце, де саджанцю буде найкомфортніше (з помірним рівнем вологості і температури).

Способи

Більшість людей, будинки яких прикрашає це чудова квітка, задається питанням про те, як розмножити цю рослину в домашніх умовах. Слід знати, що при необхідності крім розмноження слід періодично пересаджувати хлорофітум для його подальшого нормального розвитку і життєдіяльності. Це слід робити, як тільки коренева система розрослася так, що стала займати весь обсяг горщика. Цей процес не займе багато часу. Для нього необхідно придбати ємність більшого розміру, в яку розміщується вся пересаджувана квітка з усім вмістом. Достатньо просто заповнити новим ґрунтом відсутні ділянки.

Найкраще пересадку (як і розмноження) робити восени. Ємність повинна бути вільною для рослини і широкою, а не глибокою.


Матеріал краще вибирати керамічний або пластиковий, в якому волога зберігається найдовше. Існує кілька способів розмноження хлорофітуму, яке проводиться у вегетативний період життя квітки. Серед них розмноження дітками, черенками та насінням.

Дітками

Хлорофітум починає цвісти в досить ранньому періоді, вже на другому році життя. Це простежується в появі на вусах його діток. Щоб дітки змогли почати самостійно рости і розвиватися, їх потрібно помістити в землю горщика дорослої рослини, ні в якому разі не відрізаючи його до вкорінення. Ще одним способом розмноження хлорофітуму за допомогою діток є приміщення їх в ємність з водою до моменту появи корінців. Після чого саджанець можна посадити в окремий горщик із землею.

Черенками

Даний спосіб розмноження найлегший, його садівники вибирають найчастіше. Щоб виростити новий хлорофітум таким способом, достатньо помістити хороше череня в склянку з водою. І як тільки череня почне пускати корінь, його слід посадити звичайним способом у вільну ємність із землею.

Насінням

Для того щоб посаджене насіння хлорофітуму дало свої результати, слід робити це в осінню пору року. З рослини збирають сухі коробочки з насінням. Заздалегідь їх замочують на день у воді або розведеному засобі регулятора зростання. Потім насіння утрамбовується в горщик, що складається з суміші піску і добрива. Зверху ємність накривається скляною кришкою, поліетиленовим пакетом або харчовою плівкою. Тримати посаджене насіння потрібно в напівтемному місці. Час від часу слід відкривати паростки для насичення киснем і обприскування.

Перші саджанці з'являються через 3-5 місяців. Після їх появи кришку потрібно відкривати набагато частіше для того, щоб квітка почала адаптуватися до зовнішніх умов. З появою перших невеликих листочків хлорофітум можна пересаджувати в горщик для дорослої рослини. Крім насіння, хлорофітум можна розмножувати розетками. Для цього в ємність з грунтом вкопують налиту розетку. У такому випадку квітка досить швидко пристосовується до нових умов і починає рости.

Подальший догляд за розсадкою

Після пересадки кімнатні рослини потребують додаткового догляду. Температурний режим у приміщенні не повинен бути занадто низьким (не менше 10 градусів), але в той же час не повинен перевищувати 20 градусів. Квітка любить природне світло, тому не потрібно поміщати рослину в темні кути кімнати.

Що стосується поливу, то хлорофітум не надто любить вологу. Полив потрібно виробляти помірно, орієнтуючись на сухість ґрунту. У літню пору року - приблизно через день, взимку - виходячи з температури і вологості повітря в приміщенні. За умови збереження температури, як влітку - точно так само. Однак якщо температура впала, то кількість поливів скорочується до 2 на тиждень. Крім того, потрібно не забувати стежити за станом ґрунту.


Чіпати листя хлорофітуму не потрібно, так як вони досить чутливі. Для того щоб позбутися пилу, що накопичився на листочках, достатньо буде проводити обприскування рослини хоча б раз на місяць. Часто цього робити теж не потрібно. У багатьох виникає питання про обрізання вусів, які з'являються у дорослих представників хлорофітуму. Це слід робити, якщо ви хочете, щоб у квітки з'явилося більше листочків. У такому випадку їх можна акуратно обрізати.

Якщо в майбутньому ви захочете скористатися насінням для розсадки хлорофітуму, їх чіпати не потрібно. Єдина умова - потрібно стежити за сухим листям, яке періодично необхідно видаляти. Добриво необхідне рослині у вегетативний період (весняно-осінній). Якщо квітка підгодовувати раз на місяць різними стимуляторами і мінеральними речовинами, вже зовсім скоро ви зможете розсадити рослину одним з перерахованих вище способів.

Можливі проблеми

У зв'язку з неправильним відходом, після пересадки можуть виникнути деякі проблеми.

 • Кінчики листя хлорофітуму стали сухими і ламкими. Причиною цього може служити нестача води або ж надлишок сонячних променів, а також знижена вологість повітря в кімнаті.
 • Листя рослини почали чорніти і гнити. Це пов'язано з надлишком вологи в ґрунті, що викликано частими поливами кімнатної рослини.
 • Листочки хлорофітуму почали жовтіти. Причиною став брак світла. Ця рослина любить добре освітлені кімнати. При нестачі мінеральних речовин рослина також може почати в'яти. Таке може траплятися, коли квітці тісно в горщику. Щоб переконатися в цьому, слід підняти листя і оглянути прикореневу систему рослини. Можливо, вже настав час для пересаджування хлорофітуму в більш широку ємність.
 • Затримка зростання хлорофітуму. Це може бути викликано неправильно підібраним за розміром горщиком, оскільки велика ємність також не підходить. Квітка не зростатиме, поки коріння не заповнять весь простір. Зростання може припинитися, якщо земля для хлорофітуму занадто важка або недостатньо насичена мінералами і добривами.
 • Якщо протягом тривалого часу у рослини не з'являються дітки, значить, що йому тісно в цьому горщику або не вистачає сонячного світла.
 • Рослина не пускає вуса, які їй властиві. Це пов'язано з браком світла, а також добрива і поливу. Потрібно переглянути догляд за ним.
 • Хлорофітум втратив свій колишній колір, став більш бляклим і тьмяним. Причиною служить мале освітлення. Тому рослину потрібно помістити на підвіконня або хоча б до джерела постійного світла.
 • Ламкість листочків квітки з'являється при нестачі освітлення або ж при надлишку в його грунті добрив.
 • Якщо квітка почала гнити, це пов'язано з невідповідною температурою повітря (занадто маленька), що викликає затримку вологи в землі.
 • Якщо у дорослої квітки починають закручуватися листя, значить, його потрібно підгодувати добривами і надалі пересадити в більш вільну ємність.
 • Поява плям на листях, а також прикореневих гнилів, викликані хвороботворними бактеріями. Негайно необхідно придбати засіб для захисту рослин від грибка.

Про те, як розмножити хлорофітум розетками, дивіться далі.

Як розмножити хлорофітум насінням і відводками, омолодження рослини

Хлорофітум у природі зустрічається в тропічному кліматі. Але у нього немає гострої потреби в теплі і вологі. Його використовують для озеленення квартир у різних країнах, при цьому не надто дбаючи про відхід. Хлорофітум невибагливий і легко розмножується.


Якщо знати, як розмножити хлорофітум, то достатньо мати вдома одну дорослу рослину, щоб в найкоротші терміни заповнити квітами всі горщики в будинку.

Опис рослини

Багаторічна рослина - це куст заввишки до півметра. Він має короткий стебель і розвинене довге листя. Міцне кореневище всіяно клубнями, що накопичують вологу.

Листя гладке. Бувають строкаті і однотонні. Довжина різноманітна - від 15 см до метра. Цвіте хлорофітум навесні або восени. Бутони формуються на довгих вусах у вузлах або початках. Квітки світлі і дрібні, складаються з 6 пелюсток.

Після цвітіння на вусах формуються дітки. Вони представляють собою розетку з листя і коріння. При запиленні зав'язується плід. Він виглядає як суха коробочка з трьома відділеннями всередині.

Всього існує близько 200 видів хлорофітуму. У нашій країні популярними стали наступні сорти.


Хохлатий

Має лінійне листя. Вони довгі і вузькі, симетрично розташовані. Серед розлогого листя утворюються стрілки з квітками і дітками.

Крилатий

Друга назва - Помаранчевий. Його листя овальне і широке. Мають темно-зелений колір з помаранчевим черешком і центральною жилкою.

Суцвіття рослини колосовидні. Розмножується переважно насінням.

Кучерявий

Він Бонні. Листя сорти довгі зі світлим центром.

Закручуються в спіраль, обвиваючи стебель і горщик. Як і Хохлатий, Бонні формує довгі стрілки з дітками.


Капська

Ланцетне листя сорту в довжину сягає 1 метра. Ширина становить приблизно 3 см. Довгих вусів не має.

Кольори формуються на коротких стеблях. Розмноження переважно поділом куща.

Розмноження хлорофітуму насінням

Такий тип розмноження підходить для сорту крилатий. Найбільш відповідний час для засіву - початок весни. Заздалегідь заготовлене насіння, яке дістають з коробочки в грудні, замочують на добу у воді або стимуляторі росту. Висадку виробляють у вологий грунт, що складається з торфу і піску в рівних кількостях.

Насіння не слід закопувати в землю. Досить злегка втиснути їх у грунт. Потім ємність накривають плівкою або скляною банкою і поміщають у тепле місце. Оптимальна температура для проростання + 22 С.

Укриття слід зрідка піднімати, щоб провітрювати і зволожувати ґрунт з пульверизатора. Насіння проростає приблизно через 2 місяці. У цей час провітрювання має стати частіше. Пікіровку проводять при появі 2-3 справжніх листочків.

Слід пам'ятати, що у насіння хлорофітуму тривалий період спокою - трохи менше року. І відсоток сходити не надто високий - не більше 40%.

Розмноження хлорофітуму відведеннями

Спосіб, при якому молоді рослини виходять найбільш міцними, і часу на це йде небагато. Підходить для сортів, у яких дітки ростуть відразу з кореневою системою. Метод хороший тим, що він доступний в будь-яку пору року.

Розетку з корінцями відводять до сусіднього горщика і прикопують у землю. Усик при цьому не відрізають, а притискають до ґрунту шпилькою. Ґрунт повинен бути вологим, а температура повітря не менше + 20 С.

Додаткове підживлення від материнської квітки дозволяє діткам швидко вкорінюватися і добре розвиватися. Після вкорінення усик обрізають. Якщо цього не зробити, він з часом відсохне сам.

Як правильно посадити дитинку хлорофітуму

Дітками зазвичай розмножують хлорофітум хохлатий. У його розеток вже є коріння, і вони відразу готові до пересадки. Але існують сорти, у яких дітки ростуть тільки з листям. Їх потрібно заздалегідь відокремити і помістити в склянку з водою до появи кореневища. Подібним чином можна підготувати і черенки. Вони також чудово приживаються.

Для висадки знадобиться особливий ґрунт. Для її приготування беруть дерн, листову землю і пісок у співвідношенні 3:1:1. В отриману суміш додають трохи торфу і перегну. На дно горщика обов'язково кладуть дренажний шар з дрібної гальки, щоб коріння не загнивали від надлишку вологи.

Для подібного розмноження підходять молоді дітки. Старі набагато гірше приживаються. Брати розетки потрібно у рослин 3-4 років навесні або влітку.

Як зробити омолодження рослини

Поділ куща також є способом розмноження хлорофітуму. До того ж воно допомагає омолодити квітку і дати їй більше сил для подальшого зростання.

Оскільки хлорофітум активно зростає, йому щороку по весні потрібна пересадка. У цей же час куст можна розділити. Для цього його за кілька годин до процедури рясно поливають. Земля повинна бути досить м'якою, щоб можна було вийняти рослину, не пошкодивши коріння.

Куст дістають, звільняють коріння від ґрунту і акуратно розплутують. Підгнилі і пошкоджені корінці видаляють. Потім рослину ділять на кілька частин.

Горщик для пересадки підбирають з урахуванням того, що квітці в цій ємності вистачатиме місця до наступного року. Потім готують ґрунт. Він складається з рівних частин перегну, піску та листової землі. Ґрунт дезінфікують шляхом поливу окропом. Коли субстрат охолоне, можна поміщати в нього кущик.

Особливості відходу

Рослина вкрай невибаглива. Але щоб воно добре себе почувало і активно зростало, слід дотримуватися нескладних правил.

Освітлення

Краща полутень. Оптимальне місце для розташування квітки - східна або західна сторона. Якщо вікна виходячи на південь, горщик краще прибрати з підвіконня, щоб листя не обгорали під прямими сонячними променями.

Вологість

Ця тропічна рослина любить високу вологість в 40-90%, але і в сухому кліматі відмінно себе почуває, правда росте повільніше. Корисно регулярно обприскувати куст з пульверизатора і протирати листя вологою ганчіркою від пилу.

Температура

Хлорофітум добре переносить і спеку, і прохолоду. Бажано, щоб температура в приміщенні з квіткою не опускалася нижче + 10 С.

Полив.

У цих цілях використовують воду кімнатної температури, що відстоялася. Поливати слід рясно, щоб рідина просочувала всю землю і стікала в піддон. Наступний полив виробляють, коли поверхня ґрунту підсихає, але залишається трохи вологою. Важливо не переливати рослину, інакше коріння загниє, а листя стане важким і зламається.

Хлорофітум краще не долити, ніж перелити. Слід уважно спостерігати за самопочуттям рослини і дотримуватися балансу вологості.

Підживлення

У перші 3-4 місяці після посадки підживлення не потрібно. Потім кожні пару місяців слід удобрювати рослину комплексним розчином для кімнатних кольорів.

Обрізка

Куст потребує санітарної обрізки в міру необхідності. Пошкоджені частини листя видаляють гострими ножицями або секатором. Якщо лист сильно обламався або засох, його відривають близько до стебля.

Обрізку здійснюють до чергового поливу, коли листя не дуже соковита. Квітоноси зрізають біля основи або міждозволу після зняття діток.

Хлорофітум раніше можна було зустріти в кожній квартирі. Зараз його стали незаслужено забувати. І абсолютно даремно. Ця рослина може прикрасити будь-який інтер'єр, виглядає одночасно просто і шикарно.

Більш детально про те, як розмножити хлорофітум і про його пересадку можна дізнатися при перегляді відео:

leru.mir чт 14.06.2018 - 00:44

Розмноження відводками більш практичне, мамина подруга дала нам одного разу розмножувати цю рослину саме в такому вигляді, з тих пір у нас росте ця квітка і тепер вже не одна. Насінням ні коли не вирощували.

 • Увійдіть або зареєструйтеся, щоб залишати коментарі

Хлорофітум дійсно абсолютно невибаглива рослина, а розмножувати його простіше простого. Мені подобається садити його в висячі горщики, тоді листя виглядає особливо красиво. Ось тільки пересаджувати через стрімке зростання доводиться часто.

 • Увійдіть або зареєструйтеся, щоб залишати коментарі

Квітка - красень, люблю її. Він у мене росте на кухні, так як є рослиною - фільтром, дуже добре очищає повітря. Садити потрібно в просторий горщик, оскільки корінь дуже потужний.

 • Увійдіть або зареєструйтеся, щоб залишати коментарі

Ulia вт 30.10.2018 - 08:30

Я завжди його розмножувала відводками, по-іншому дітками. Коріння дає дуже швидко. Невибагливий. Одна проблема - кішка його любить жерти. Тому довелося розпрощатися з рослиною.

 • Увійдіть або зареєструйтеся, щоб залишати коментарі

Дуже не примхлива рослина. Легко розмножується відводками, можна у воду поставити, а можна відразу в грунт прикопати. Відмінний варіант озеленення офісних приміщень, дитячих установ. Для квартири трохи нудний, як на мене. Вдома хочеться більш екзотичних рослин.

Рослина хлорофітум: розмноження і догляд за ним

Хлорофітум - життєлюбна рослина. З його розмноженням зазвичай не буває ніяких проблем. Квітка сама прагне виростити якомога більше діток і продовжити своє існування у вигляді нових, молодих кімнатних рослин. Його відводкам будуть раді і досвідчені, і початківці квітникарі, тому що хлорофітум не тільки дуже красивий, але і вкрай невибагливий. Невипадково він був так популярний в СРСР.

Здавалося, не було жодної квартири, жодної установи, де б не росла ця трав'яниста рослина з красивим вузьким листям. А все тому, що воно легко вкорінюється і росте, не доставляючи клопоту.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND