Як вилікувати на кімнатних кольорах білий наліт? Причини та методи боротьби

При вирощуванні квітів у домашніх умовах квітникарі часто стикаються з деякими труднощами, найпоширенішою з яких є білий наліт на самих кольорах і в горщику. Щоб правильно підійти до лікування потрібно зрозуміти причини появи нальоту, яких може бути кілька.


Основною причиною розвитку захворювань кімнатних рослин є організація неправильного догляду. Внаслідок чого створюються сприятливі умови для життєдіяльності паразитуючих комах, грибків та інших хвороб.


Білий наліт на кольорах кімнатних: причини

Найбільш частою причиною білого нальоту на тілі рослини і його листях є поразка:

 • мучнистою і хибною болісною росою
 • мучнистими червцями
 • пліснявою
 • сірою гниллю

Тому, слід розібратися в особливостях кожного захворювання, щоб правильно підібрати препарати для лікування.

Болісна роса

Листя кімнатних кольорів стрімко покривається білим нальотом внаслідок ураження міціліями - мікроскопічними грибками. Захворювання небезпечне швидкістю поширення, і якщо не вжити термінових заходів, то рослини незабаром загинуть.

Хворобу викликають грибки «Sphaerothecapannosa», рід яких налічує безліч різновидів. Тому заразитися мучнистою росою може будь-яка рослина.

Сприятливим середовищем для розвитку даного виду грибків є підвищений рівень вологості в приміщенні, а також різкі стрибки температурного режиму.

Суперечки грибів можуть легко мігрувати з однієї рослини на іншу при поливах, на лапках комах і з потоками повітря, тому хвороба є заразною. Заражену рослину ізолюють і проводять профілактичні обробки всіх кольорів.


До розвитку болісної роси можуть призвести надлишкові підживлення азотними добривами і дефіцит кальцію в сукупності з високою температурою і вологістю повітря в приміщенні.

Хибна болісна роса

Це родинне мучнистій росі захворювання, тому причини їх виникнення ідентичні, а прояви мають суттєву різницю. При ураженні болісною росою білий пухнастий наліт, утворений грибницею, поширюється по зовнішній стороні листової пластини.

При помилковій болісній росі наліт зосереджений на внутрішньому боці листя, а їх поверхню покривають плями жовтуватого кольору з білим нальотом, що має фіолетовий відтінок.

Мучнисті червці

Це паразити, внаслідок життєдіяльності яких на листях і стеблах рослин утворюється білий липкий наліт, за структурою схожий на вату. Ці комахи сселятися на внутрішньому боці листя і харчуються соком рослини, що призводить до його загибелі.

Цвіль

Утворення пліснявих плям на листях є результатом ураження грибками - ботритисом і міцілями. Цвіль має вигляд волокнистих або ворсистих субстанцій, покритих пилом.

Захворювання є результатом частих обприскувань квітів, в результаті утворюється надлишок вологи, яка є сприятливим середовищем для розвитку грибів.

З цвіллю потрібно боротися, інакше почнеться процес гниття і рослина загине.


Сіра гниль

Фрагментні плями білого нальоту з сірим відтінком спочатку зосереджені на стеблях і прилистових черешках. Але захворювання швидко поширюється по всій рослині. Тому потрібно бути гранично уважними, щоб сіра гниль не знищила всю домашню зелень, адже ліків від цієї недуги немає.

Всі ці хвороби відносяться до заразних і спровоковані неправильним доглядом, а зокрема, підвищеним рівнем вологості і температури.

Як лікувати білий наліт на кімнатних рослинах

Коли причини виникнення білого нальоту на кімнатних кольорах встановлені, можна переходити до методів їх усунення. Ці заходи схожі між собою, але можуть мати і відмінні особливості, нехтувати якими не варто.

Лікування мучнистої роси

При виявленні перших ознак хвороби потрібно нормалізувати температуру і вологість повітря в приміщенні, а також усунути причини різких коливань температур. Для надання першої допомоги при незначному ураженні квітів актуальні народні засоби:

 1. марганцевий розчин - 2 грами марганцівки розчиняють у 10 літрах води
 2. мильний розчин з додаванням кальцинованої соди. Для його приготування змішують по 45-50 грам соди і мила, після чого розводять 10 літрами води
 3. часниковий настій на 20 грам подрібненого часнику на 1 літр води. Наполягають добу

Цими розчинами промивають листя і стеблі рослин, а також проводять обприскування. Такі методи застосовні на початковій стадії розвитку захворювання. При важких формах недуги застосовні фугніцидні препарати. Причому при борошняному росі потрібно використовувати грошовмісні засоби, а при помилковій - мідьвмісні.


Боротьба з мучнистими червцями

Прибрати липку вату з листків можна за допомогою спирту, а усунути причину його утворення допоможуть інсектициди, які слід застосовувати за інструкцією. Процедуру повторюють кілька разів, оскільки яйця паразитів не страждають від впливу отрут. Інтервал між обробками - один тиждень.

Вилучення плісняви

Боротьба з цвіллю полягає у видаленні уражених частин кімнатних кольорів і профілактичних протигрибкових обробках. Також важливо відновити мікроклімат і створити рослинам відповідні умови утримання.

При лікуванні білого нальоту потрібно проводити комплексні заходи і регулярно оглядати здорові квіти, щоб не упустити момент і своєчасно почати лікування. Але лікувати захворювання набагато складніше, ніж попередити їх розвиток. Тому слід проводити системні профілактичні заходи.

Профілактика білого нальоту на кімнатних кольорах

Профілактика захворювань складається з простих правил:

 • регулярних оглядів квітів на предмет шкідників
 • видалення пилу та бруду з листових пластин
 • санітарні обрізки
 • оптимальні умови утримання для кожної конкретної рослини

Якщо ці умови дотримані, то кімнатні квіти матимуть стійкий імунітет проти грибкових захворювання і шкідників, які є причиною появи білого нальоту на листях і стеблях.


Тільки при грамотному догляді і правильних умовах утримання кімнатні квіти будуть нести користь і дарувати радість, а не стануть причиною розтрат і головного болю. Тому, перш ніж принести в будинок рослину, потрібно добре вивчити її переваги до вологості, температури та харчування.

Білий наліт на кімнатних рослинах: причини, види та методи боротьби

Вирощування кімнатних рослин - дуже захоплююче заняття. Квіти можуть перетворити навіть найбільш невибагливий інтер'єр і перетворити кімнату на справжній оазис. На жаль, трапляється так, що зелені вихованці стикаються з проблемами. Одна з найбільш часто зустрічаються - білий наліт на листях і субстраті.

У нашій статті ми зупинимося докладніше на причинах його появи і методах лікування рослин від цієї недуги.

Особливості захворювання

Грибок мешкає майже у всіх горщиках з кімнатними рослинами, проте його патогенна активність проявляється далеко не завжди. Якщо зелений вихованець утримується в комфортних умовах, забезпечений усіма необхідними мікро- і макроелементами, то хвороби йому не страшні. Але бувають ситуації, коли грибок починає активно розмножуватися:

 • якщо в приміщенні тримається низька температура на рівні 10-15 градусів;
 • при надмірній вологості повітря, надмірному поливі і застої води в контейнері;
 • при перенасиченні субстрату азовмісними добривами;
 • коли рослині занадто тісно в горщику;
 • якщо квітку рідко поливають, доводять до пересушування земляної коми, а потім рясно зрошують;
 • будь-які грибкові інфекції дуже швидко розносяться і можуть вразити інші рослини, розташовані поблизу:
 • коли ви доторкнулися до хворого куща, а потім помацали здоровий;
 • якщо у воду, призначену для поливу, потрапили борошняні грибкові мікроорганізми;
 • при русі повітряних мас - грибок здатний переміщатися навіть по повітрю.

Найчастіше рослини в домашніх умовах стикаються з комахами-шкідниками - їх патогенна активність також нерідко призводить до появи плям і нальоту на рослинах.


Причини появи хвороби

У більшості випадків білий наліт на листях кімнатних рослин свідчить про їх ураження болісною росою. Її викликає мікроскопічний грибок, який проникає в будинок з вовною домашніх тварин, на одязі та взутті людей. Відомі також випадки зараження через нову землю або куплені в магазині рослини.

Грибниця поширюється з великою швидкістю, вона паразитує на зелених частинах і висмоктує життєві соки квітки, викликаючи передчасну загибель культури. На початковому етапі зараження з'являються невеликі плями - це сліди суперечок. Поступово вони розростаються і повністю покривають рослину. З часом білі позначини змінюють свій колір на іржаво-коричневий - після цього листя дуже швидко висихають і відмирають разом з бутонами.

Найбільш чутливі до болісної роси такі культури, як:

Якщо не запобігти розростанню грибниць на ранній стадії поразки, то зелений вихованець загине буквально за лічені дні.

Найчастіше болісна роса розвивається в кімнатах з підвищеною вологістю.

Ще однією поширеною причиною появи білого нальоту є дія мучнистого червеця. Це мікроскопічна комаха-паразит. Помітити його нескладно - спочатку рослина виглядає так, ніби її посипали борошном, а незабаром поверхня листових пластин стає липкою.

Залежно від рослини мучнистий червець може проявляти себе по-різному:

 • на поверхні драцени він викликає липкий наліт, за відсутності оперативного лікування листя починає рясно опадати;
 • біля орхідеї відбувається деформація молодих втечі та бутонів;
 • на грошовому дереві наліт накопичується в пазухах листя у вигляді невеликих грудочок;
 • у фіалок спочатку йде поразка кореневої системи, а тільки потім червець переходить на зелені частини рослини.

Рідко причиною білесого нальоту може стати тля. На здоровій рослині такий паразит майже непомітний, між тим уражена ділянка досить швидко висихає і опадає. Справа в тому, що тля висмоктує з рослини всі соки, таким чином позбавляючи його необхідних для зростання і розвитку корисних речовин. Якщо вчасно не позбутися комахи, то загибель зеленого вихованця відбудеться в найкоротші терміни.

Найчастіше білий наліт з'являється не на зелених частинах рослини, а на субстраті. Причиною його може стати особливий різновид грибкової цвілі, яка типова для кімнатних рослин, або висоли, тобто відкладення солей. І те й інше згубно для домашніх рослин, особливо молодих, оскільки як мікроорганізми, так і надлишок солей веде до загибелі всієї кореневої системи.

Причинами появи подібних проблем можуть стати:

 • надлишковий полив - він створює сприятливе для розмноження патогенного мікрофлори середовище.
 • Занадто сухе повітря в приміщенні - воно не викликає розмноження цвілі, але стає причиною висихання субстрату, як наслідок, сіль починає виступати на поверхню ґрунту.
 • Занадто великий горщик - у цьому випадку коріння квітки не дістають до нижніх шарів землі і не забирають звідти воду. Таким чином, в контейнері виникає застій вологи і створюються ідеальні умови для активізації грибків.
 • Білі плями можуть також свідчити про ураження землі в контейнері сціаридами - грибними комариками. Якщо їх занадто багато, то квітку краще пересадити в нову землю.

Лікування різних видів нальоту

Особливості лікування білого нальоту безпосередньо залежать від джерела ураження.

Цвіль

Якщо цвіль з'явилася тільки у верхньому шарі землі, його потрібно просто прибрати ложкою і замінити на новий, продезінфікований.

Якщо масштаб ураження більший, то рослині знадобиться пересадка. Для цього його витягують, коріння промивають, обробляють слабким розчином перманганату калію, підсушують і переміщають в новий горщик з новим субстратом. Після проведення цих операцій землю можна присипати корицею або содою.

При появі пліснявих плям на листях їх необхідно протерти м'якою губкою. Після обробки рослину обприскують будь-яким фунгіцидним розчином - ці операції бажано проводити на вулиці.

Звертаємо увагу на те, що будь-яка цвіль може бути неактивною і активною. Якщо після протирання поверхні плями залишаються, то швидше за все перед вами ураження активним грибком. У цьому випадку всі захворілі фрагменти квітки необхідно зрізати і знищити. Вивести цвіль, яка проникла глибоко в зелені тканини, практично неможливо.

Липка

Поява липкого білого нальоту і солодких крапель свідчить про ураження болісним червцем і деякими різновидами тлі.

Липкість аркуша - дуже тривожний сигнал, і боротися з проблемою потрібно якомога раніше.

 • За допомогою ватного диска, змоченого в спирті, необхідно акуратно зібрати всіх комах ручним способом. Після фізичного усунення червеця слід провести обприскування рослини фунгіцидом. Найкраще використовувати засоби «Актара» або «Актеллік».
 • Після закінчення обробки слід протерти фунгіцидним розчином підвіконня і вікно біля того місця, де стояв хворий вихованець, адже висока ймовірність того, що червець мешкає і там.

Звертаємо увагу на те, що разова обробка навряд чи полегшить стан квітки.

У більшості випадків всі маніпуляції доводиться проводити не менше 3 разів з перервою в 5-7 днів.

Для обробки захворювання рослини слід використовувати тільки нерозбавлений спирт - він швидко відлетучується, тому не випалює листові пластини. Розбавлена спиртовмісна рідина залишається на пластині довше, а тому може завдати культурі відчутної шкоди.

Сіра гниль

Першою ознакою поразки гниллю є сріблясто-сірий пухнастий наліт, який з часом перетворюється безпосередньо на гниль. При появі інфекції слід відразу ж ізолювати квітку від інших кімнатних рослин. У разі якщо ураження торкнулося більше 40% рослини, його доведеться знищити - на жаль, ліки від сірої гнили на сьогоднішній день не створено.

Болісна роса

Позбутися мучнистої роси можна тільки на ранніх стадіях. У цей період найбільш ефективний розчин марганцівки, складений з розрахунку 1,5 г перманганату на відро води. Цим складом слід обприскати захворювану рослину.

У боротьбі з мучнистою росою непогано зарекомендував себе коров'як. Для приготування лікарського розчину його змішують з водою в пропорції 1 до 3 і наполягають три доби. Через 72 години розчин проціжують і доливають водою, щоб загальний обсяг рідини збільшився в 3 рази. Як правило, результат помітний вже після другого обприскування.

Найпопулярнішим народним засобом проти грибка є цибулевий лушпиння. Її змішують з водою (200 г на 10 л), доводять на слабкому вогні до кипіння і наполягають близько доби.

Якщо плями мають біло-жовтуватий відлив зверху листям пластини, а знизу - сірувато-фіолетовий, то швидше за все ви маєте справу з помилковою болісною росою. У цьому випадку будуть ефективні медьсодержащие препарати.

Схожий на вату

Вата є першою ознакою поразки мучнистим червецем. Лікувати хворого вихованця можна доступними народними засобами:

 • порошок календули заварюють як чай з розрахунку 100 г на 1 л води і обприскують рослину з пульверизатора;
 • часник розмельчають, заливають киплячою водою і наполягають близько 4-5 годин, після чого обробляють отриманим розчином листя за допомогою м'якої губки;
 • 2 ст. л. натурального масла оливи розводять в 1 л води і обприскують пошкоджену рослину.

Якщо жоден з перерахованих методів не дав бажаного результату, значить поразка в'їлася глибоко в тканині. У цьому випадку допомогти можуть тільки хімічні препарати. Найбільшою ефективністю володіють кошти «Децис», «Цвєтофос», «Фітоверм», а також «Бі-58». Використовувати їх потрібно в точній відповідності з інструкцією і дотримуючись запобіжних заходів. По можливості постарайтеся проводити обробку на вулиці. Якщо ви змушені працювати в холодну пору року, то обов'язково видалите з приміщення дітей і домашніх тварин.

Незалежно від причини появи білого нальоту захворювання рослину необхідно відразу ж помістити в карантин подалі від інших кольорів. Будь-яку обробку необхідно повторити як мінімум 3-4 рази.

На ґрунті

Білі плями на ґрунті - це патологія, і щоб з нею боротися, в першу чергу слід визначити причину, а потім вже вживати заходів реанімації культури:

 • якщо проблема в надлишку мікроелементів, слід переглянути їх склад і кількість;
 • у разі коли висоли з'явилися через використання жорсткої води, її необхідно пом'якшити;
 • при виявленні грибного комарика допоможе обробка розчином марганцівки.

Від усіх інших шкідників позбавить яблучний оцет.

Всі перераховані заходи ефективні лише на ранніх стадіях захворювання, але якщо ураження велике - єдино правильним рішенням стане пересадка культури.

Профілактичні заходи

Як відомо, захворювання легше попередити, ніж лікувати - і це твердження повною мірою відноситься до кімнатних рослин. Для того щоб запобігти появі білого нальоту, потрібно дотримуватися простих методів профілактики:

 • періодично оновлювати ґрунт - повну заміну проводять 1 раз на 3 роки, верхній шар землі змінюють щорічно;
 • дотримуватися оптимального поливного режиму - часті зрошення призводять до появи грибків і цвілі;
 • з метою профілактики можна щовесни робити обприскування рослин спеціальними препаратами - «Фітовермом» або «Актарою». «Актеллік» для цих цілей непридатний, оскільки має досить важку дію.

Багато квітникарів використовують для обробки зелених вихованців протимиті шампуні для домашніх тварин.

Якщо докладені зусилля не допомогли, і ваша рослина все-таки зіткнулася з білим нальотом - впадати у відчай не варто. При своєчасно розпочатому лікуванні позбутися проблеми можна швидко і без наслідків.

Як позбудеться білого нальоту в горщику, дивіться у відео.

Рятуємо рослини від білого нальоту на листях своїми руками

Людина, яка любить рослини, стикається з проблемами при їх вирощуванні, причому нерідко буває дуже складно передбачити, яка напасть вразить саджанці в конкретному випадку, сьогодні розглянемо білий наліт на листях. Позбавлення від нальоту дозволить поліпшити їх вид і врятувати його від певного захворювання, що викликало такі порушення.

Причини, чому з'являється білий наліт на листях

За словами садівників з великим досвідом, білий наліт на рослинах можна успішно перемогти тільки в тому випадку, якщо знати, що є причиною його появи, адже це ознака захворювання. В іншому випадку можна тільки погіршити стан рослини через втрати часу. Основні причини, через які з'являється білий слід на кімнатних рослинах або навіть садових і відповімо на питання, як позбутися білого нальоту на кольорах.

Болісна роса

Мучнистою росою називають захворювання, що викликається ектопаразитичними мікроскопічними грибками, вона може розвиватися не тільки на листях, але і на плодах деяких рослин, а також на надземних частинах втечі.

Для виявлення проблеми можна провести невеликий експеримент - спробуйте потерти місце, яке було уражено захворюванням. Якщо це дійсно болісна роса, на ваших пальцях з'являються катишки малого розміру, вони будуть складатися з ниток грибниці, причому дуже дрібних. Садівники радять боротися з цим грибком препаратами - фунгіцидами, розроблених на сірчаній основі.

Народний метод боротьби з нальотом

Також дозволено застосовувати і народні методи, причому рецепти можуть бути ефективні:

 1. Рецепт з розчину марганцівки. Рецепт, в основі якого лежить марганцевий розчин, фахівці радять застосовувати тільки в при появі захворювання, тобто на самих початкових стадіях. Як нескладно здогадатися, в основі рецепту лежить проста суміш марганцівки з чистою водою, причому необхідно всього 1,5 грама на 10 літрів рідини. Якщо проблема торкнулася садових рослин, то обробляти їх необхідно після дощу. З кімнатними, зробіть все те ж саме після поливання і не робіть це ще якийсь час;
 2. Рецепт на основі настою коров'яка. Цей варіант може застосовуватися і на пізніх стадіях розвитку хвороби. Все полягає в змішуванні коров'яка з чистою водою 1:3 все це слід залишити рівно на три дні. Після закінчення відведеного часу потрібно процедити суміш і додати ще чистої води, причому в три рази найбільше отриманого обсягу настою. Обробка рослин за цим рецептом повинна бути проведена кілька разів, а між кожною з цих обробок пройти від одного тижня до 10 діб;
 3. Рецепт на основі мідного купоросу. Чиста тепла вода змішується з молочною сироваткою у співвідношенні 7:3, і тільки потім вже - з мідним купоросом (чайна ложка на 10 літрів отриманої суміші). Обприскувати рослини таким засобом можна щодня, А результат ви побачите вже після декількох обробок;
 4. Рецепт на основі цибулевого лушпиння. Не менш популярним і дієвим рецептом є настоянка, приготована на основі цибулевого лушпиння. На 100 г лушпиння вам потрібно 5 л чистої води. Потрібно змішати ці компоненти і довести до кипіння, після прибрати настоянку з плити і залишити на один день.

Може розвиватися помилкова болісна роса, але вона суттєво відрізняється від раніше розглянутої хвороби, адже навіть плями в такому випадку мають жовтуватий відтінок, а з'являються вони виключно на листях. Наліт же виникає тільки на нижній стороні аркуша, причому він має специфічний сіро-фіолетовий відтінок. Помилкову болісну росу можна перемогти шляхом застосування коштів на основі міді.

Цвіль

Ще одним захворюванням, яке може вражати листя рослин, є цвіль, причому вона також викликається грибком. Причиною появи такої проблеми є самі господарі, які допускають постійне надлишкове зволоження ґрунту. Як нескладно здогадатися, в основі проблеми можуть лежати постійні дощі, надмірно підвищена вологість повітря.

Відразу згадаємо, що цвіллю прийнято називати волокнисті утворення, що з'являються на поверхні листя і зовні нагадують звичайний пил. Пліснявий грибок розвивається набагато швидше, ніж раніше згадана болісна роса, тому якщо відразу не зробити будь-які дії, він може поширитися на всю рослину і привести її до загибелі.

Заходи повинні полягати в найбільш ефективних у такому випадку діях - треба повністю позбутися листя, яке хоч якось було схильне до утворення цвілі. Інші ж частини рослини повинні бути оброблені протигрибковими засобами. У такому випадку народні рецепти будуть просто неефективні, а зволікання в обробці листя може призвести до повної загибелі рослини.

Сіра гниль

Хвороба, як зрозуміло за її назвою, супроводжується появою нальоту з сірим відтінком. Сіра гниль також має грибкову природу, а прояви хвороби можна побачити не тільки на листях, але і на стеблях або навіть черешках рослин. Особливістю сірої гнилі є пухнастий наліт, що поступово набуває більш темного відтінку.

З цвіллю, діяти важливо миттєво, тому що сіра гниль повністю знищує рослину вкрай швидко. Захворювання легко передається, з цієї причини при появі його перших ознак, відразу ж слід переставити його подалі від інших кольорів (якщо, звичайно, мова йде про кімнатні рослини).

Поки ще не існує засобу, здатного побороти сіру гниль, з цієї причини при його поширенні хоча б наполовину рослини вона знищується.

Грибкові захворювання не з'являються просто так, вони виникають тільки при наявності умов для їх розвитку. Таким чином, можна зробити висновок про можливість переду "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND